Bazı Albüm Kapakları #3: The Black Keys “El Camino”

Seda Açıkoğlu

“El Camino”, Amerikalı garage rock ikilisi Black Keys’in 2011 tarihli yedinci stüdyo albümü.

Albüm, adını Chevrolet El Camino araba modelinden almış. 2010 yılında Kanada’da turnedeyken El Camino’yu gören grup, albümün adını “şaka” olsun diye seçildiğini ifade etmiş. “El camino” İspanyolca “yol” anlamına geliyor. Grup, albüm adına karar verdikten sonra anlamını öğrenmiş ve isim onlar için daha da derin bir anlam kazanmış.

Fotoğrafçı ve heykeltıraş Michael Carney, davulcu Patrick’in kardeşi olup aynı zamanda grubun sanat yönetmenliğini yapıyor, albüm kapaklarını tasarlıyor hatta tasarladığı Brothers albüm kapağında yazan “Bu Black Keys albümü. Bu albümün adı Brothers.” kapağı ile Grammy ödülünü kapmış.

Albümün tanıtım stratejisi bilinen tüm kuralların tersine “yanlış şekilde yapma ruhu” fikrini kucaklıyor. Müzik endüstrisindeki geleneksel albüm yayınlama stratejileriyle çelişiyor. Çıkış tarihinden, promosyonlarına ve müzik videolarına kadar yapılmaması gereken her şeyi yaptıkları bir yol seçiyorlar.

Albümün çıkış tarihi -6 Aralık 2011- müzik endüstrisindeki geleneksel tarihlerin aksine işliyor. “Şubat-Mart aylarında albüm yayınlamanız gereken bir kural var, sonra yaz turuna çıkıyorsunuz, sonra Eylül-Ekim programı var. Yeni albümümüz 6 Aralık’ta çıkıyor. Son 10 yılda belki de dört tane albüm çıkmıştır.” diyor Carney.

Başlangıçta “Lonely Boy” için çekilecek müzik videosu çok sayıda kişi ile büyük bir bütçeye sahip iken grup, bunun yerine yalnızca tek plandan oluşan ve yarı zamanlı güvenlik görevlisi Derrick Tuggle’ın dans ettiği bir video çekmeye karar verir, video viral olur ve YouTube’da 24 saat içinde yaklaşık yarım milyon kez görüntülenir. 

Kapak fotoğrafına gerçek bir El Camino yerine bir minibüs  fotoğrafını koyma fikri de kardeş Michael Carney’den geliyor. Grubun kariyerinin ilk yıllarında gezdiği arabaya benzer bir Plymouth Grand Voyager’dır bu. Albümün iç kitapçığı, Ford, Chevrolet, Chrysler ve Dodge markaları altında üretilenler de dahil olmak üzere, Ohio, Akron’dan çeşitli minibüslerin fotoğraflarını içeriyor ve bir de poster çıkıyor.

Albüm yayınlanmadan önce sahte bir gazete ilanı ve şakalı bir araba reklamı vererek albümün tanıtımını da yapmışlar. Grup, WannaBuyAVan.com isminde bir web sitesinde komedyen Bob Odenkirk’in aynı minibüsü El Camino olarak satmaya çalışan bir satıcıyı oynadığı parodiyi de yayınlıyor. Patrick Carney, park halindeki bu arabaların görüntülerini memleketi Akron’a benzetiyormuş. Göndermeler, mecazlar, ironiler, nükteler, paradokslar, şaşırtılarla dolu bir kapak ziyadesiyle.

Ama tabii şaşırmak için bu detayları bilmek gerekiyor sanırım 🙂

Bazı Albüm Kapakları Instagram hesabı linki için tıklayınız.

tr_TRTurkish