Bazı Albüm Kapakları #21: İçinden “Çocukluk” Geçen Kapaklar II

Seda Açıkoğlu

Dünyada çocuklara armağan edilmiş en şahane şey olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na atfen içinden “çocukluk” geçen, kimi kendilerine ait, kimi aile albümünden, kimi fotoğraf tarihinden seçilmiş fotoğraflarla, ilk gördüğümüz anda bizi kucaklayan, çocukluk anılarımızı anımsatan bazı albüm kapakları var kadrajımızda.

İsveçli müzisyen Jay-Jay Johanson’un 2017 sonbaharında çıkan “Advice to my younger self” adlı EP’sinin kapağında albümün adına da ithafen bir çocukluk fotoğrafı yer alıyor.

“Brol”, Belçikalı müzisyen Angèle’in 2018 tarihli ilk stüdyo albümüdür, kapağında süt dişleri dökülmüş bir çocukluk fotoğrafıyla piyasaya sürülür.

Johnny Cash’in ölümünden sonra yayınlanan 2010 tarihli “American VI: Ain’t No Grave” albümünün kapağında Cash’in çocukluk fotoğrafı yer alır.

Tracey Thorn ve Ben Watt’tan kurulu İngiliz grup, “Everything But The Girl”ün 1985 tarihli ikinci stüdyo albümü, “Love Not Money” kapağında bir Humphrey Spender fotoğrafı var. 1930’larda işçi sınıfının günlük yaşamına dair eşsiz belgelerini sunan İngiliz fotoğrafçı, belgesel fotoğrafçılığın gelişiminde uluslararası bir öneme sahip.

Amerikalı çellist, şarkıcı, söz yazarı, besteci Ben Sollee’nin 2013 tarihli “The Hollow Sessions” albümü, oğlu Oliver’ın fotoğrafı ile piyasaya sürülür.

Amerikalı müzisyen Noah Gundersen de ilk solo albümü “Ledges”i çocukluk fotoğrafıyla çıkarmayı tercih etmiş.

Norveçli indie folk-pop ikilisi Kings of Convenience’ın 2004 tarihli ikinci stüdyo albümü “Riot on an Empty Street”in şarkılarından biri olan “I’d Rather Dance With You”nun kapağında müzik videosundan bir sahne yer alıyor.

Batı Sahra mülteci kampında doğan müzisyen Aziza Brahim’in 2019 tarihli albümü Sahari’nin kapağında bale ayakkabısı ve pırıl pırıl beyaz tütüsüyle en bilindik çocukluk pozunu veren bir kız çocuğu yer alıyor. Evinden uzakta yaşadığı mülteci kampının arka plandaki görüntüsüne rağmen iyi bir geleceğe inanan bu umut yüklü albüm kapağı fotoğrafı tüm dünya çocuklarına gelsin.

Fotoğraf: Ana Valiño

Serinin son albüm kapağı Belçika’lı grup Isbells’ten…

2015 tarihli üçüncü stüdyo albümü “Billy”nin kapağı, yaratıcılığını, hayal gücünü, özgürlüğünü, çocukluğunu -yaş ne olursa olsun- yaşama dilekleriyle gelsin.

İyi bayramlar…

Bazı Albüm Kapakları Instagram hesabı linki için tıklayınız.

tr_TRTurkish