Bandcamp’ten 2020’de Sanatçılar ve Müzik Şirketleri için 40 Milyon Dolar

Bandcamp, Bandcamp Fridays girişiminin, koronavirüs salgını sırasında sanatçılar ve plak şirketleri için 2020’de 40 milyon doların üzerinde para topladığını duyurdu.

Çevrimiçi müzik platformu ve dağıtım hizmeti, geçim kaynakları salgın nedeniyle kesintiye uğrayan müzisyenlere yardım etmek amaçlı girişimi Mart ayında başlatmıştı.

Bandcamp, dinleyici satın alımlarından, indirmelerinden ve ürün satışlarından elde edilen kârın tamamına yakın kısmının doğrudan sanatçılara ve plak şirketlerine gitmesinin sağlanması için gelir payından feragat ediyor.

Site ayrıca 2021’de de Bandcamp Fridays’in devam edeceğini duyurdu ve ilk tarihleri 5 Şubat, 5 Mart, 2 Nisan ve 7 Mayıs olarak açıkladı.

Bandcamp Fridays’de, paranızın ortalama % 93’ü sanatçıya / plak şirketine ulaşıyor. Site yaptığı bir açıklamada, “Ayın herhangi bir gününde bir satın alma işlemi yaptığınızda da ortalama % 82’si sanatçıya / plak şirketine ulaşıyor” derken “Bandcamp’ta sanatçıları doğrudan desteklemek için her gün güzel bir gün!” ifadesini öne çıkartıyor.

Bununla birlikte Ekim ayında, Birleşik Krallık yardım kuruluşu Help Musicians, koronavirüs salgını sırasında mali zorluklarla mücadele eden müzisyenlere yardım etmek için mali sıkıntı destek fonunu Mart 2021’e kadar uzatmıştı.

Nme.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish