Little Richard Belgeseli “I Am Everything” Yapım Aşamasında

Rock ‘n’ roll tarihinin öncü ismi Little Richard hakkında yeni bir belgesel, yapımcı Dee Rees, yönetmen Lisa Cortés ve Rolling Stone’un çalışmalarıyla hayata geçmeye hazırlanıyor.

“Little Richard: I Am Everything” isimli yapım, 1950’lerin normlarına -hem ırksal hem de cinsel olarak- tehdit oluşturan ve tüm müzik sanatçılarını etkileyen rock & roll mimarına derinlemesine bir bakış sunacak.

Filmin başlığı Little Richard’ın şu sözünden geliyor: “Ben yenilikçiyim. Ben yaratıcım. Ben özgürleştiriciyim. Ben rock & roll’un mimarıyım.”

Yapımcı Rees yaptığı açıklamada, “Little Richard’dan Elton John, The Rolling Stones, Prince, Moses Sumney, Frank Ocean ve Brittany Howard gibi sınırları zorlayan sanatçılara kadar doğrudan bir köken var” diyor ve ekliyor,

Little Richard, yeni müzikal ve sosyal alanda korkusuzca tamamen farklı bir yol çizmeseydi, türlerin esasını taşıyan müzik yeniliğine, elektrikli performans tarzına ve bugün sahip olduğumuz gururlu, kimliğe dayalı müzik kültürüne sahip olamazdık. Little Richard her zaman bir ölçü öndeydi ve uçta öncülük yapmaktan korkmazdı. Diğer sanatçılar onun fikirlerine değer verirken ve onun tarzını taklit ederken bile cömertçe yarattı ve paylaştı.”

Daha önce ünlü Harlem tiyatrosuyla ilgili ‘The Apollo’ belgeselini yöneten Cortés de yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Çok cesur, çok Siyah veya çok tuhaf olduğu için susturulan herkese ses verdi. Rock & roll’un mimarı, çirkin ya da ihlalci olarak geçenleri anında geride bıraktı. Ama bu sadece hikayenin başlangıcı ve gerisini anlatmayı planlıyorum. Yapımcım Dee Rees ile birlikte, rock & roll’un halis Kralı ve Kraliçesi Little Richard’ın tacını geri alacağız. Sonsuza dek hüküm sürebilir!”

Rollingstone.com

Kapak fotoğrafı: Siegfried Loch – K & K/Redferns/Getty Images

What's your reaction?

tr_TRTurkish