Bade Nosa’nın Çıkış Albümü “Zemheri Bitti” Yayında

Bade Nosa’nın ilk stüdyo albümü “Zemheri Bitti”, Bade Nosa’nın yakın bir dönemine ait, hayatının belli eşiklerinde yazdığı şarkılardan oluşuyor. Kendi büyüyüşünü ve 30’lu yaşlara varışını kutlayan “Satürn Döndü” ve 35’in de bitişiyle hayatının yeni bir devrine ulaşabilmeyi kutsayan “İkinci Perde”, aynı albümde buluşmuş şarkılardan ikisi.  Albümdeki şarkılar bir devrin kendi içinde kapanışıyla sonuçlanan bir döneme aitler. Bade Nosa bunu, “Çocukluk ve ilk gençlik zindanından çıkıp, kendi özgür irademle kurduğum yaşamıma, 35 ve sonrasındaki ”ikinci perde”ye varışımı anlatıyorum albümde” diyerek ifade ediyor.

Bade Nosa’nın ilk stüdyo albümü “Zemheri Bitti”nin, albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı Zemheri Bitti, hayatın kara kışlar gibi çetin bir döneminin bitişine yazıldı. Şarkı, insanın yetişkinlik çağına varmasıyla, geçmişin zor ve karanlık deneyimlerini de heybesine katabilmesinin umudunu taşıyor. Kişi belki yeniden düşecek, ama bu kez daha kolayca ayağa kalkacağı bir yolu bulabilecek… Zemherilerin sonu yepyeni baharları müjdeliyor.

Zemheri Bitti’nin sözleri Bade Nosa’ya, bestesi ise Bade Nosa ve eşi, gitaristi ve müzik partneri Emrecan Sarısayın’a ait. Şarkının düzenlemesi, tüm albümde olduğu gibi, bu şarkıda da Emre Malikler imzası taşıyor. Bestenin söz ve müziği itibariyle 90’lar pop şarkılarını anımsatan hali, Malikler’in yumuşak, jazzy pop tınılarıyla birleşti ve gerek sound tercihleri gerek geri vokallerle bu duygu güçlendirildi. Şarkıda Bade Nosa’ya geri vokallerde Selin Sümbültepe başta olmak üzere, Taner Yücel, Ozan Sarohan, Canozan ve Melis Karaduman eşlik ediyor.

Albümün prodüksiyon, mix ve mastering’i daha önce Bade Nosa’nın farklı teklilerde de birlikte çalıştığı Emre Malikler’e ait. Albümde çeşitli duygulara dair, birbirinden bazen epey farklı dünyaları olan ama ortak bir hikâyenin çatısında bir araya gelmiş şarkılar bulunuyor. Malikler bu farklı duyguların işitsel dünyadaki karşılıklarını incelikle işleyerek şarkıları özgün sound’larına kavuşturuyor. Albüm boyunca yükselip alçalan duygularla bir hikâye takip ediliyor. Yer yer çok dingin sulardan, engin duygulardan; yer yer insanı delen, keskin bir kahırdan geçiliyor.

Çoğu şarkıda Emre Malikler tarafından yazılmış ve Gökçe Coşkun, Kahraman Nice Özbay, Emirhan Serin ve Çağrı Metin tarafından icra edilmiş yaylıların ve Elif Dikeç tarafından icra edilmiş piyanoların ağırlığı hissediliyor. Albümdeki bazı şarkılara geri vokallerde Nilipek ve Selin Sümbültepe eşlik ediyor.

“Zemheri Bitti”nin en hareketli ve enerjik şarkısı “Sahibinden Satılık Tır” ise Bade Nosa ve Selin Sümbültepe düeti. Sümbültepe’nin coşkulu sesiyle iyice yükselen şarkıda Cümbüş Cemaat’ten Ozan Çoban’ın keman eşliğini duyuyoruz.

Albümde bir de Mabel Matiz cover’ı /yeniden yorumlaması bulunuyor. Mabel Matiz’in ikinci albümünden “Yaşım Çocuk” Bade Nosa’nın yorumuyla dinleyicisiyle buluşuyor.

Zemheri Bitti’nin görsel dünyası ise Elif Tekneci ve Nur Şevval Yılmaz’a emanet edildi. Albüm kapağında kullanılan kâğıttan çiçekler ve çiçeklerden oluşan çerçeve, Yılmaz’ın günlere yayılan emeğinin sonucu olarak ortaya çıktı. Albüm şarkılarından Yangın Yeri, İkinci Perde ve Zemheri Bitti’nin videoları ve albümün tüm fotoğrafları da yine Tekneci ve Yılmaz’a ait.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish