Aztek Folk Metal Grubu Cabrakaän Yeni Single’ı “Mictlán” ile Huzurlarınızda

Aztek Folk Metal grubu Cabrakaän yeni single’ı “Mictlán” ile yakında çıkacak olan yeni albümü “Aztlán”ın ilk ipuçlarını sunuyor.

Cabrakaän, küresel salgından kısa bir süre önce Calgary’deki etkileyici bir performans ve bunun sonucunda kurulan dostlukların ardından Meksika’dan Kanada’ya taşınan Meksikalı-Kanadalı bir folk metal grubu. Besteci, davulcu/perküsyonist, black/death metal yapımcısı Marko Cipäktli ve klasik eğitimli soprano vokalist Pat Cuikani tarafından 2010 yılında Meksika’da kurulan grup, sansasyonel canlı performanslarıyla kısa sürede sahneyi sarsmaya başladı.

Meksika’nın yerli dilleri ve kültürlerinin çeşitliliğine duydukları ortak sevgiden ilham alan, bu ilk bakışta birbirinden farklı ikili, ham metal tutkusunu halk müziği ve opera ile birleştiriyor.

Kendi atalarının köklerinin yıkıcı doğası hem Meksika/Otomi halkının Mezoamerikan kültürünün derinliklerine hem de aynı zamanda baskıcı fatihlerinin İspanyol kültürüne uzanıyor. Bu da Cabrakaän’ı bir güdülenler, kaşifler ve kültür elçileri çetesi yapıyor. Azteklerin (Meksikalıların), Tolteklerin, Otomilerin ve Mayaların inkâr edilen dünyası olan itibarsızlığın cazibesi, metal kafalar için bir özlem yeri olma yolunda adil bir şans elde ediyor. Son olarak, günümüzün güçlenme zamanlarında bile, İspanyol öncesi köklerin itirafı Meksika toplumunun büyük bölümünde hala tabu.

Grup, 17 Kasım’da dinleyiciyle buluşacak yeni albümleri Aztlán ile bu tabular yeniden yıkılacak: Daha önceki çalışmalarında doğrudan antik Meksika kültürlerini ele alan Cabrakaän, şimdi bu kültürlerden İspanyol fethine, Afrika ve İspanya’dan folklorik iplikleri ülkenin müzikal dokusuna dokuyan bir sömürgeleştirme ve kölelik dönemi uzanan bir köprü kuruyor.

Gelecek albüm Aztlán’da grup, klasik metal enstrümantasyonunun yanı sıra perküsyon, flüt ve antik ses eserleri de dahil olmak üzere çeşitli tarihi enstrümanlardan yararlanarak tüm bunları ham folk metalin içine sıkı sıkıya sarıyor. Bu eserler, albümde de performans sergileyen araştırmacı Agustin Garcia Reyes (Mezoamerikan tarihi uzmanı) tarafından yeniden keşfedildi ve yeniden yaratıldı. Çello, keman ve viyoladan oluşan bir yaylı çalgılar topluluğu albümdeki film müziği benzeri bağlamı akustik olarak sağlarken, Pat Cuikani vokal performansının dönüştürülebilirliğine ek olarak, tarihi enstrümanları grubun zengin, canlı sesiyle tekrar tekrar yankılandırıyor.

Folk metalde hepimiz Orta Çağ’ı düşünmeye ya da Vikingler zamanından heyecan verici hikayeler duymaya alıştık. Şimdi Meksika, Kolombiya ve Avustralya’dan çok uluslu müzisyenlerden oluşan ve hem Meksika hem de Kanada’da bulunan Cabrakaän ile Meksikalı atalar ve onların tanrılarına uzanan yüksek sesli, renkli, özlem dolu, tutkulu ve her zaman dokunaklı bir sese kavuşuyor.

Kısmen İspanyolca ve kısmen Aztek dili Náhuatl’da (62 Meksika ulusal dilinden biri) söylenen yeraltı destanı Mictlán ile yakında çıkacak olan Aztlán albümünün ilk ipuçlarına kulak veriyoruz.

Cabrakaän kadrosu şu şekilde:

Pat Cuikani – Vocals

Marko Cipäktli – Drums, Rough Vocals

Alex Navarro – Lead Guitars

David Saldarriaga Tobón – Rhythm Guitar/Bass

Chellan Hoffman – Live Organs

Reed Alton – Guest Vocals (La Cigarra)

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish