Ateşböceklerini nasıl kandırırsınız?

Ateşböcekleri yaz mevsiminde en iyi doğal ışık gösterilerinden birini sergilemeleriyle bilinirler, ancak gösterileri genellikle rastgele ve sakindir. Ama biraz uğraşırsanız her şey değişir.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere Robin Meier ve Andre Gwerder, Tayland’da senkronize ateşböcekleriyle yaptıkları bir deneyi kaydettiler. Ülkenin mangrov ormanlarında, vahşi Pteroptyx malaccae topluluğunu senkronize etmek için yanıp sönen, bilgisayar kontrollü LED ışıklarla onları kandırdılar. İnsan yapımı ışıklarda yapılan ayarlamalar, ateşböceklerinin ürettiği yanıp sönen desenlerin de değişmesine neden oldu ve nefes kesici bir gösteri ortaya çıktı. Meier’e göre “Eşzamanlılık” başlıklı deney, özgür iradenin ve bir makinenin doğal dünyadaki canlı organizmalarla etkileşiminin araştırılması için tasarlandı.

Pteroptyx cinsindeki eşzamanlı ateşböceği türleri, Güneydoğu Asya’daki mangrov ve nipa palmiye ormanlarında yaygındır ve yıl boyunca sıcak ve nemli iklimde ürerler. Onların senkronize senfonisine neredeyse her gece doğru ortamda tanık olunabilir.

Senkron ateş böceğinin bir türü de Kuzey Amerika’ya özgüdür. Photinus carolinus’u Tennessee ve Kuzey Carolina sınırındaki Great Smoky Mountains Ulusal Parkı’nda, Güney Carolina’daki Congaree Ulusal Parkı’nda ve hatta Pennsylvania’daki Allegheny Ulusal Ormanı’na kadar kuzeyde tüm ihtişamıyla görebilirsiniz. P. carolinus, bulundukları yere bağlı olarak ilkbahar sonu ve yaz aylarında birkaç hafta aktif olur.

GÖRSEL: Nori Yuasa/500px/Getty Images

tr_TRTurkish