Araştırmalar söylüyor: İklim değişikliği yangınları gerçekten daha kötü hale getiriyor

İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, 57 hakemli makalenin analizinin, iklim değişikliğinin gerçekten küresel yangınları daha da kötüleştirdiğini doğruladığını söylüyor.

Avustralya, tarihinin en kötü orman yangını krizlerinden birini yaşıyor, uzmanlara göre, ülkenin 10 milyon hektarından fazla yanmış ve yangınlar Dünya’yı o kadar yıkıcı hale getiriyor ki çevreyi değiştirme potansiyeline sahipler.

Yeni analize göre, iklim değişikliği, sık ısı dalgaları ve kuraklıklar nedeniyle orman yangınlarını daha şiddetli ve fazla yaşatıyor.

Üst düzey araştırma görevlisi ve incelemenin baş yazarı Matthew Jones, “İncelenen 57 makaleye göre, insan kaynaklı ısınma, yangınların sıklığı ve ciddiyetinde küresel bir artışa yol açmıştır. Orman yangını risklerini artırdığını göstermiştir” dedi.

Bilim insanları küresel ısınmanın sadece iki derece Santigrat artışının Avustralya’nın yangın sezonunu 30 güne kadar uzatabileceğini, ancak mevcut hedeflerinin bunu azaltabileceğini bildirdi.

futurism.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish