Allen Hulsey’den İki Arkadaşın Kaybının Anısına Yeni Şarkı: “Nebraska”

Etnik enstrümanları geleneksel olmayan formatlarda ve elektronik müzik prodüksiyonunda kullanan Allen Hulsey’in yeni şarkısı “Nebraska” yayında.

Oto Indian dilinde ‘durgun su’ anlamına gelen Nebraska, İstanbul’da yazıldı ve köprü kısmı Bali’de tamamlandı.

Vefat eden iki arkadaşının anısına yazılan şarkı, Allen’in hayal gücünde kurguladığı ve arkadaşlarının içinde olduğu ruhani ve akışkan boşluğu tanımlıyor. Şarkının sözleri hiçbir sıkıntının olmadığı, sadece yeni olasılıkların ve çözümlerin olduğu bir yerden bahsediyor. Kuzey Bali’de gün doğumu eşliğinde Tamblingan tapınağının yanında bulunan bir gölde canlı olarak kaydedilen şarkı, sonrasında sinematik bir hava katmak için üstüne yaylı kaydı alınarak son haline getirildi.

“Nebraska”, Bali’nin etrafındaki çeşitli lokasyonlarda kaydedilen 14 şarkıdan ilk yayınlananı oluyor. Bali çevresinde farklı yerlerde çekilen videolar, Hulsey’i Kanun çalarken görüntülüyor ve 6 ay içinde yazdığı yaklaşık 70 şarkıdan bazılarının ön gösterimi olarak karşımıza çıkıyor. O sırada iki adet diz ameliyatından taburcu olan Hulsey, adanın iyileşmek ve ilham almak için mükemmel bir lokasyon olduğunu dile getiriyor.

Kanun, birçok ortadoğu ülkesi de çalınan antik bir enstrüman. 78 telli olan bu çalgı, mikrotonal aralıklarla birlikte 12 notalı bati aralıklarını da çalabilecek şekille tasarlandı. Allen, Kanun’u Türkiye’de yaşarken tanıştığı, Konya’da bulunan Sufi Mevlana Orkestrasında çalan öğretmeni Celalettin Aksoy sayesinde tanıdı.

New York doğumlu bir şarkıcı ve söz yazarı olan Hulsey, yakın zamanda Guy Laliberte ve Blond:ish ile birlikte Antartika’da çaldı, aynı zamanda Mykonos, Ibiza, Fusion Festival, Burning Man, Art Basel, ADE ve The Brooklyn Mirage’da dünya çapında sahne aldı.

tr_TRTurkish