Albrecht Dürer’in 500 Yıllık Kayıp Gravürü Bitpazarında Bulundu

Arkeofili.com’un haberine göre Alman ressam Albrecht Dürer’in 500 yıllık kayıp bir gravürü Fransa’da bir bitpazarında sadece birkaç Euro’ya satılıyordu. Gravürü keşfeden Fransız arkeolog gravürü Stuttgart’taki bir müzeye bağışladı.

Meleğin Taçlandırdığı Meryem isimli, bakır levha baskısıyla yapılan gravür, 1520’de yapılmıştı. Staatsgalerie Sanat Müzesi’nideki uzmanlardan Anette Frankenberger gravürün çok iyi durumda olduğunu söyledi.

Gravür İsa’nın annesi Meryem’i, bebek İsa’yı tutarken ve bir melek tarafından taçlandırılırken betimliyor.

Meleğin Taçlandırdığı Meryem gravürü. (F: AFP/Getty)

Meleğin Taçlandırdığı Meryem gravürü. (F: AFP/Getty)

Eser yaklaşık 70 yıl önce kayboldu ve II. Dünya Savaşı sırasında kaybolan sanat eserlerinden sayıldı. Eserin 1945’ten sonra Fransa’ya getirildiği düşünülüyor.

Eseri yeniden keşfeden Fransız arkeolog ise gravürü doğu Fransa’daki Sarrebourg kentindeki bir bit pazarında buldu. Müze uzmanı Frankenberger gravürün bir önceki sahibinin Sarrebourg’un belediye başkan vekili olduğunu söyledi.

Bit pazarında, gravürün arkasında Stuttgart’taki Staatsgalerie’nin damgasını gören arkeolog, gravürü anonim olarak müzeye geri teslim etti. Müze müdürü Christiane Lange “70 yıl sonra bu eserin, bu değerli keşfi kendine saklamak yerine halka geri dönmesini sağlayan bir sanatseverin eline geçmesinden çok minnettarız” dedi.

Müze uzmanlarından Hans-Martin Kaulbac, 1520 tarihli gravürde, orjinal müze koleksiyonu paspartusunun bile hala durduğunu söyledi. Eser büyük ihtimalle, korunması amacıyla uzun yıllar boyunca kağıda sarılı olarak kalmış.

Müze eserin değeri hakkında ise yorum yapmadı. Gravür, Dürer’in farklı zamanlarda yaptığı 15 adet Meryem ve bebek İsa gravürü serisinin bir parçası.  Stuttgart’s Staatsgalerie’de Dürer’e ait yaklaşık 250 baskı bulunuyor. Müze gravürü nasıl sergileyeceğine ise henüz karar vermemiş.

Albrecht Dürer 1471’de Güney Almanya’daki Nuremberg’de doğdu. 20li yaşlarında İtalya’da seyahat etti ve Rönesans’ın en büyük ressamlarından biri olarak ünlendi.


Berlin AFP, 5 Ağustos 2016.
Artnet News, Hili Perlson,

Ressam Albrecht Dürer’in 500 Yıllık Kayıp Gravürü Bit Pazarında Bulundu

tr_TRTurkish