5R – Yılın Müzik Rengi Mor Diyen Baroness’ten 5 Şarkı

Tam sene bitti yenilere bakalım derken müzik dünyasında beklenmedik derecede iyi albümler ardı ardına sıralandı. Dünyanın içinden geçtiği sert günlerde şarkılar aldığımız birer nefes gibi değerli. Bugünün Rotka 5’lisini de son dönemin en çok konuşulan albümlerinden biri olan Purple’ın yaratıcıları Baroness’ten yapmak istedik ve müzik yazarımız Boğaç Gökmen sizler için mini bir seçki oluşturdu. Bunu yaparken albümle ilgili aşağıda okuyacağınız çok güzel bir değerlendirmeyi de seçkisine ekledi…

“Purple”

Progressive metal ve sludge metal gibi alternatif türler ekseninde yenilikçi işlere imza atan Baroness, yeni albümünü yayınladı. 2007’deki Red Album, 2009’daki Blue Record ve 2012 çıkışlı iki bölümden oluşan çiftli albüm Yellow & Green sonrası piyasaya sürdükleri dördüncü uzunçalarları ‘Purple’.

‘Yellow & Green’ dönemi turne sırasında geçirdikleri feci trafik kazası sonrası travma ve sakatlıklardan çıkıyorlar. Davulcu ve bass gitaristleri iyileşme sürecini tamamlayamadığından yeni iki elemanla yola devam ediyorlar ve ortaya henüz dumanı tütmekte olan ‘Purple’ albümü çıkıyor.

Albüm oldukça sert ve doyurucu parçalardan oluşuyor. Tüm riffler oturaklı bir şekilde, her şeyin yerli yerinde ve zeka ürünü olduğunu ispatlarcasına akıp gidiyor. Davullar tekdüze kalmaktan haz etmiyor. Albüm genelinde nakarat işlemeleri nadide denebilecek türden. Progressive açıdan bakacak olunursa yeni dönem baz alındığında çok sağlam bir metal çalışması karşımıza dikilmiş durumda. Albüm ilerledikçe tüyleri ürpertecek nitelikte ve her dinleyişte bir tur daha bindirmek isteyebileceğiniz, gerçekten iyi fikirlerle desteklenmiş parçalardan oluşuyor. Gitarda yakaladıkları belki fazla gösterişli olmasa da ortaya çıkan iş göz önüne alındığında tam da yerine oturan tını, grubun karakteristik özelliğini çok iyi yansıtıyor. Bir bütün olarak dinlemediğinizde bazı incelikleri kaybedeceğinize üzülebileceğiniz bir yapım. Ayrıca kapak tasarımı önceki albümlerde olduğu gibi yine vokalist John Dyer Baizley imzası taşıyor.

Açılış parçası ‘Morningstar’ nasıl bir albüme adım attığımızın sinyallerini daha ilk baştan veriyor. Ardından bayrağı devralan ‘Shock Me’, kıvamı sıkı tutmaya devam eden ‘Try to Disappear’, sapasağlam temellere oturtulmuş ‘Kerosene’. Albümden yayınlanmış tekli olan ve bir başyapıt olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim ‘Chlorine & Wine’, çift gitar solosunun dinamiğiyle ayrı bir lezzet kattığı ‘The Iron Bell’, temponun düşmesine izin vermeyen ‘Desperation Burns’. İlerleyen günlerde çok ses getireceğini düşündüğüm, adeta bitmesini istemeyeceğiniz ‘If I Have to Wake Up (Would You Stop The Rain)’ ne kadar ciddi bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu ispatlar nitelikte.

“Purple”, tarzının en önemli örneklerinden olmaya aday. Bir trajediyi geride bırakarak, o toz dumanın içinden çıkmayı başarıp bu saygı duyulacak çalışmayı ortaya koyan Baroness, zaten hakettiği değeri önümüzdeki günlerde alacaktır. Yılın son günlerine yetişmiş olsa da şimdiden yılın en iyi çalışmalarından biri ‘Purple’. Şiddetle dinleyin ve bu sıkı çalışılmış, hünerli yapımın keyfini çıkartın deriz.

Ama ondan önce sizin için hazırladığımız en iyi 5’e bir göz atın…

1 – Baroness – Wanderlust

2 – Baroness – A Horse Called Golgotha 

3 – Baroness – Take My Bones Away

4 – Baroness – March to the Sea 

5 – Baroness – Chlorine & Wine 

What's your reaction?

tr_TRTurkish