5R- İstanbul’un Karın Doyuran Etkinlikleri

Müzik festivalleri, film festivalleri derken son birkaç yıldır sayıları her gün artan yeme içme festivalleri dönemindeyiz. Yerel olanlarına aşinaydık, Karadeniz’in hamsisinden, çayına, Ereğli’nin çileğine, Ege’nin otlarına birçoklarını bilirdik de bunlar İstanbul’a taşınınca bir ne oluyor sorusu da aklımıza takıldı. Sebepleri birden fazla. Üzücü gündemlerle iptal edilen konserler müzik etkinliklerini riskli alan haline getirmesi farklı fikirlerin ortaya çıkmasına yol açıyor, diğer yandan ekonomik durum temel ihtiyaçları ön plana çıkarıyor ve bu da reklam ve sponsorluk bütçelerinin de bu alanda yoğunlaşmasına neden oluyor. Sosyal ve kültürel yaşantımıza ne katıyorlar daha ne katarlar bilemeyiz ama artık bolca varlar.

Bunların 5 tanesine bir göz atmaya ne dersiniz?

 

MAKARNA FESTİVALİ –BEŞİKTAŞ

Beşiktaş sahilde, 4-7 Mayıs tarihleri arasında bir makarna festivali gerçekleşecek. İskele boyunca yayılması ve tüm gün sürmesi planlanan Beşiktaş Makarna Festivali’nde farklı türlerden makarnalar stantlarda yerini alacak. Saat 10:00’da başlayacak festivalin biletleri ilerleyen günlerde satışta olacak. Etkinliğin henüz açıklanmayan detaylarını Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İSTANBUL ÇİKOLATA FESTİVALİ

İstanbul’un festivallerinin en yenisi Uluslararası Çikolata Festivali, 20 – 23 Nisan arasında Sirkeci Garı’nda yapılacak.  Uluslararası Çikolata Festivali, vazgeçilmez lezzeti kentin merkezine taşıyarak kalpleri mutlulukla doldurmaya aday olduğu iddiasında.

MUTFAK ZİRVESİ
Tarih: 13 Mart – 15 Mart
Yer: İTÜ Maçka Mustafa Kemal Amfisi

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirecek gastronomi alanında düzenlenmiş ilk ve tek sempozyum olan Mutfak Zirvesi kapsamında alanında uzman şefler, restoran sahipleri, gurmeler ve şirket yöneticileri tarafından belirlenen konu üzerinde ziyaretçileri bilgilendiren sempozyumların yanı sıra çeşitli workshop eğitimleri, ve sahne gösterileri içeriyor. Zirve kapsamında gerçekleştirilen Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması Mutfak Zirvesi ile birlikte yürütülüp yarışmaya Türkiye’nin her yerinden katılım sağlanmakta. Yarışmada hak kazanmış fotoğraflar Mutfak Zirvesi açılışında sergilenmekte.  Bu sene 13-14-15 Mart 2017 tarihlerinde İTÜ- Maçka Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirecek etkinlik, Türkiye’nin her yerinden 600’ü aşkın katılımcı 20’nin üzerinde konuşmacıyı ve tatların dünyasını aynı çatı altında, İTÜ’de buluşturuyor.

GURMEFEST – İSTANBUL AÇIK GAVA GURME LEZZETLER FESTİVALİ
Tarih: 11 – 14 Mayıs 2017
Yer: Sarıyer Event Garden

Türkiye’nin en geniş kapsamlı Gastronomi festivali “GurmeFest – İstanbul” Açık Hava Gurme Lezzetler Festivali 11  – 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Sarıyer Event Garden’da gerçekleşecek…

BEŞİKTAŞ LAHMACUN FESTİVALİ

Geçtiğimiz yaz gerçekleşen etkinlikte, yerli ve ucuz fastfoodumuz haline gelen lahmacun da festivallere adını veren yiyecekler arasına girdi. Türkiye’ nin önde gelen firmalarının da katılımıyla lahmacunu tanıtma – tanımayan var mı? – hedefiyle yola çıkılan festivalin bu yılki akıbetini göreceğiz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish