5R- Dünyadan Beş Tuhaf Spor Dalı

Futbol, ragbi ve tenis hakkında herkesin duyduğu bir şeyler vardır ama Sepak Takraw,  Archery Tag® ve Kabaddi’nin ne olduğunu bilmeyen milyonlarız? Aşağıda bu en sıra dışı sporların bir listesi var.

Archery Tag®

2011 yılında, John Jackson geleneksel okçuluğun kurallarını ters yüz ederek Archery Tag® adında okçuluk ve paintball melezi bir spor dalı yarattı. Katılımcılar, beşer kişilik takımlarıyla etrafta Rambo gibi dolaşırken birbirlerini köpüklü oklarla vurdular. Bu, Legolas gibi, ağrı eşiğinizi test etmeden eski çağ sporlarıyla ilgilenebileceğiniz anlamına geliyor.

Zorb Futbol

Zorbingin kendisi 1994 yılında Kiwi duo Dwane van der Sluis ve Andrew Akers tarafından dünyaya tanıtılan nispeten yeni bir spor. Birileri de geleneksel bir spor olmayan Zorbingi aldı ve güzel oyunla birleştirdi. Ortaya çıkan sonuç ise güzelden epey uzak. Endişelenmeyin; Baloncuklu Futbol olarak da tabir edilen Zorb futbolunun saf nezaketi bu kusuru telafi edecek nitelikte.

Kabaddi

Eski Hindistan’da başlayan Kabaddi, 1990 yılından beri Asya Oyunları’nda yer alıyor. Atak yapan tarafın kendi tarafına dönmeden önce, el ele tutuşan savunma oyuncuları tarafından çembere alınmadan, en fazla sayıda savunma oyuncusuna dokunması gerekmektedir.

Sepak Takraw

Sepak Takraw için ayakla oynanan voleybol denebilir. Arada bir sosyal medyaya düşen ilginç videolarıyla da gündeme gelir. Bu spora dair bilinen en erken kanıtı on beşinci yüzyıla, Malacca, Malezya’ya kadar uzanmaktadır. Bu gün ise sahada delirmek için ideal bir spor diyebiliriz.

Skibobbing

İlk kez 1892 yılında Amerikalı mucit J.C. Stevens tarafından patenti alınan skiboblar, yüzyıllar boyu dağ taşımacılığı için bir yöntem olarak kullanılmıştır. Dağ bisikleti güvenilirliğiyle, kayak ve snowboard’un tüm heyecanlarını birleştiren skiboblar, 120mph’ye kadar hıza ulaşarak dağlardaki adrenalini epey yukarı taşıyorlar.

tr_TRTurkish