13 Yaşındaki Ashol Pan ve Kartalı

Fotoğrafçı Asher Svidensky, Batı Moğolistan’ın tepelerinden  13 yaşındaki Ashol Pan’la altın kartalı arasındaki sevgi dolu bağın fotoğraflarını tüm dünya ile paylaştı.

Dukha halkı dâhil diğer Moğol kültürleri içinde, kurtlar, kartallar ve ren geyiği ile bir ilişki kurmak, kedilerin ve köpeklerin Batılılar tarafından evcilleştirilmesi kadar doğaldır. Tek fark şu ki, bu kültürler son derece görkemli hayvanları seçiyor.

“Kazaklar genellikle, kartallarını ilk yıllarında yakalar ve kendileri büyütürler.”

2_girl_golden eagle that hunts wolves

Batılı ev hayvanlarının aksine, bu hayvanları bir dükkândan alıp eve getirmek yerine, vahşi doğada başlayan bir ilişki kurmak zorundasınız.

Bir kartalın eğitim süreci zordur. Yabani kanatlılar, bir köpek gibi eğitilmenin doğal heyecanını paylaşmazlar. Bağımlılığını size sunması için genç yaştan kartalın gözlerini boyaman ve hayvana inanılmaz miktarda zaman ayırma ve bakım verme konusunda kararlı olman gerekir.

Ashol Pan, sanatın geleneksel olarak erkekler tarafından uygulandığı Moğolistan’da, muhtemelen en genç ve tek kadın kartal avcısı.

3_girl_golden eagle that hunts wolves

Her yıl onlarca avcı, kuşlarla olan ilişkilerini ve onları yetiştirme becerileri göstermek için Moğolistan’da bir av festivali düzenler. Inhabitat’a göre “Berkutchy”, kuş – genellikle kartal – avcılarının yanında tavşan, tilki ve hatta kurt bulup eğitmek uzun zamandır devam eden bir gelenektir. Bu hayvanların hepsi yemek için değil, deriyi boyamak ve kış soğukluğundan korunmak için deri ve kalın keçeden örtüler yapmak için de kullanılır.

Pan için ise, büyük kuşla olan ilişkisi, herhangi bir av amacı taşımamaktan ziyade, ona neşe veren bir dostluk olarak gelişmiş.

5_girl_golden eagle that hunts wolves

6_girl_golden eagle that hunts wolves

7_girl_golden eagle that hunts wolves

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish