5R – Buenos Aires’te Yapmanız Gereken 5 Aktivite

1 – Graffiti Duvarları

Buenos Aires’i dolaşırken, şehrin özellikle graffiti sanatıyla yalın ilişkisini net olarak görebilirsiniz. Sokak sanatı daha çok Vandalizm ile ilişkilendirilirken, Buenos Aires sokaklarını süsleyen eserler, çoğu politika ve hükümet hakkında mesajlar vermeye çalışan yetenekli ve düşündüren sanatçılar tarafından yaratılır. Porteños ya da B.A. insanları, politikayla ilgili çok tutkuludur ve Plaza de Mayo’da ve Avenida de Mayo’da sıkça protestolar olduğunu görebilirsiniz. Şehrin graffitisi bu bölgesel aşkın bir sembolüdür. İster kendi başına dolaşırsın ya da istersen bir Graffitimundo Graffiti & Street Art Tour’unu tercih edebilirsin.

2 – Bir Estancia Ziyareti

Bir Estancia aynı büyük Amerikan çiftliklerine benzer büyük kırsal emlaktır. Bu büyük çiftlik girişimlerinin özelliği atlı işçiler ya da gauchoslar ve bölgenin sağlıklı toprağından yetişen bitkiler. Turistler Buenos Aires’in dışında Pampas bölgesinde estanciaları ziyaret edebilirler ve empanadas ve asado gibi Arjantin’in tipik yemek etkinliklerine katılabilir, şarap tadımlarına, mate içebilir, ata binebilir, geleneksel dansları izleyebilir ve halka yarışı gibi etkinliklere de katılabilirler. Gaucho yaşam tarzı hakkında bilgi alabilir ve ülkedeki önemli bir tarım bölgesinde deneyim edinebilirsiniz.

3 – Tango Yap ya da En Azından İzle

Arjantin’de doğduğuna inanılan Tango ülke kültürünün büyük bir parçasıdır. Buenos Aires’te, haftalık San Telmo Pazarı ve Recoleta Fuarında pazar günlerinin yanı sıra sokaklardan anlık hareketler de yakalayabilirsiniz. Ücretsiz olarak tangoyu tecrübe edebilmenizin diğer yolları, düzenli olarak ücretsiz tango şovları ve dersleri sunan Museo Casa Carlos Gardel’e ve Pazarları şehrin kültür merkezlerine gitmektir.

Eğer para harcayacaksanız ve cömert bir deneyim istiyorsanız, Böyle La Ventana, Rojo Tango ve Complejo Tango gibi bir çok mekan şarap, yemek, şov/ders içeren hizmetler veriyor. Diğer bir opsiyon tango dansının da yapıldığı bir milongaya gitmektir.  Örneğin; La Glorieta cuma, cumartesi ve pazar günleri 7’den 10’a kadar açık hava milongalarına ücretsiz giriş imkânı sunmaktadır. Bu mekânlar bedava olmasa bile, genellikle ucuzdur ve şehrin en iyi tango dansçılarının bazılarını izlemenizi sağlar.

4 – Bir Peña’ya Git

Arjantin çok fazla insan tarafından Tango kültürüyle bilinirken, ülkenin az bilinen başka bir gerçeği de var: Peñalar. Bu rustik dans salonlarında şarap, yemek, şarkı, dans ve geleneksel gitar müziği vardır. Bu kültür, 1950’li yıllarda kırsaldan Buenos Aires’e göçen insanlarla şehre taşındı ve uzun zamandan beri şehrin atmosferine bir gelenek olarak yerleşti.

Buralarda canlı performanslarla karşılaşabilir, doğaçlama müzik ve dans gösterilerine denk gelebilirsiniz. Tipik olarak Salta da bulunan Peñas, Buenos Aires’te de yerleşiktir. La Peña del Colorado, Los Cumpas ve Los Cardones’in içinde yer aldığı bazı mekânlar Cuma akşamları 19.30’dan 21.00’e kadar geleneksel dans dersi de verir.

5 – Arjantin’in En Eski Kafesinde Bir Kahve İç

cafe_tortini

Buenos Aires kültüründe kahve ve kahve dükkânlarının rolü büyüktür. Bu yerler gidip hızlıca bir kahve alacağınız yerler değildir, oturup arkadaşlarınızla uzun sohbetler yaparsınız.  Kafede con leche y medialunas ile arkadaşlarınızda eğlenceli bir kahvaltı yapabilir ya da gazetenizi sütlü kahve ve croissant eşliğinde okuyabilirsiniz. Buenos Aires kafe kültürü çok kuvvetlidir ve kefelerden 53 tanesi şehrin kültürel ve tarihi mirasının bir parçası olarak ilan edilmiştir. Tarih ve kültürü deneyimleyebileceğiniz kafelerin başında Cafe Tortoni gelir. Avenida de Mayo’da bulunan kafe Arjantin’in en eski kahve dükkânıdır. 1858 yılında açılan Cafe Tortini’de aydınlatma, mobilya ve iç mekan tasarımı aynı kalmıştır ve resimlerde, sanat eserleri ve gazete kupürleriyle bir müze gibi olduğunu görürsünüz.

BONUS: Bir Protesto İzle

Daha önce söylediğimiz gibi Buenos Aires politikaya tutkulu insanların yeridir. Aslında şehirde günde 3-4 protesto görürseniz şaşırmayın.  Protestolar en çok National Congrass and Casa Rosada gibi şehrin politik binalarını bağlayan Avenida de Mayo ‘da görülür, aynı şekilde Casa Rosada’nın önünde konumlanan Plaza de Mayo’da…

Casa Rosada’da plaza binalarını ayıran eğreti bir çiti fark edeceksiniz. Teknik olarak sadece protestolar sırasında yukarı kaldırılması gerekirken, şehrin polisleri onu bir aşağı bir yukarı kaldırmaktan yorgun düştüğü için öylece olduğu gibi bırakmışlar.

tr_TRTurkish