5R – 2015’in Bizden Ayırdıkları

Senenin bu son gününde ayrılıklar da düşüyor insanın aklına. Geriye dönüp baktığımızda yolun belli yerlerinde bıraktıklarımız, kalbimizde, aklımızda taşıdıklarımız…

Veda ettiklerimizin bazıları, dünyada geçirdikleri süreyi üreterek, insanlığa değer katarak geçirenler. Uçsuz bucaksız evrenin şiirli, şarkılı sesleri, kaybolmayacak görüntüler, unutulmayacak fikirlerinin sahipleri.

Sadece beş isme yer verebiliyor olsak da hepsini saygıyla anıyoruz.

1 – B.B. King

BB King (Credit: Credit: Pictorial Press Ltd / Alamy Stock Photo)

Riley B. King veya B. B. King… Amerikan blues müziğinin efsane ismi B. B. King, Las Vegas’taki 14 Mayıs 2015’te evinde uyurken hayatını kaybetti.

‘King’ lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biri olan B. B. King, gitar hakimiyeti çok iyi usta bir müzisyendi. Birçok ünlü sanatçıyla düeti olan Riley. yaşına rağmen  uzun süre konserler vermişti.

2 – Günter Grass

Günter Grass (Credit: Credit: Susana Vera/Reuters/Corbis)

1927 doğumlu Alman yazar Günter Grass da 13 Nisan 2015 tarihinde Almanya’nın Lübeck kentindeki bir hastanede hayatını kaybetti.

1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Grass’ın 1959 yılında yayımlanan Teneke Trampet adlı romanı sinemaya da uyarlanmış önemli yapıtlarından biriydi. Grass ayrıca Kedi ve Fare, Yüzyılım, Uzak Tarla ve Kafadan Doğumlar gibi önemli eserleri edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

3 – Ömer Şerif

Omar Sharif (Credit: Credit: Alamy Stock Photo)

Lübnan asıllı Mısırlı ünlü sinema oyuncusu Ömer Şerif, 10 Temmuz 2015 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 83 yaşında hayatını kaybetti.

1932 tarihinde İskenderiye’de doğan Ömer Şerif aralarında Arabistanlı Lawrence ve Doktor Jivago gibi büyük Hollywood yapımlarında yer aldığı 100’e yakın filmde rol almıştı. Şerif ayrıca Altın Küre ödülü sahibiydi.

4 – Yaşar Kemal

Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biri olan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle 92 yaşındayken hayatını kaybetti.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne ilk aday gösterilen Türkiye vatandaşı da olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye’de doğmuştu. İnce Memed, Yılanı Öldürseler, Yer Demir Gök Bakır, Binbir Çiçekli Bahçe ve Bir Ada Hikayesi serisi gibi pek çok eseri bulunan Yaşar Kemal pek çok ödüle layık görülmüştü.

5 – Leonard Nimoy

Leonard Nimoy (Credit: Credit: Alamy Stock Photo)

Amerikalı aktör, yönetmen, müzisyen ve fotoğrafçı Leonard Simon Nimoy, solunum yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2015’te 83 yaşında hayatını kaybetti.

1966-1969 yılları arasında ABD’de yayınlanan Star Trek dizisindeki Mr. Spock rolüyle geniş kesimler tarafından tanınan Nimoy, Mission: Impossible, Marco Polo, The Outer Limits ve In Search of… gibi filmlerde rol almıştı.

tr_TRTurkish