3D Printerla Yapılan Diş Teli

Amos Dudley hayatı boyunca rahatça gülümseyememişti. Yıllardır mümkün olduğunca dişlerini göstermekten kaçınırdı. Hatta bloguna eğri dişleri yüzünden çok mutsuz olduğunu yazmıştı. Ancak, Amos kendi diş tellerini 3D printerda yapmaya karar verdikten sonra, artık rahatça gülümsemek için bir sürü sebebi var.

Amos, 23 yaşında ve New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde dijital tasarım öğrencisi. İnternette diş telleri ile ilgili araştırma yaparken aklına bir fikir geldi. Birçok şeyin basılabilir olması gerçeğinden yola çıkarak fikrini test etmeye karar verdi.

3d-printed-braces-amos-dudley-6

Sonrasında detaylı bir araştırma ile dişleri nasıl hizalayacağı konusunu formüle etti, sonunda 12 set diş teli yaptı.

Aşağıdaki fotoğraflardan da göreceğiniz gibi bu çılgın fikir hayata geçmiş gibi görünüyor. Tüm proje 60 dolardan daha aza mal olmuş. Ortodontistlerin malzemelere harcadığı para düşünülürse inanılmaz bir rakamdan bahsediyoruz.

3d-printed-braces-amos-dudley-13

Başarısına rağmen Amos kariyerini böyle bir plan üzerine kurmuyor. CNN’e yaptığı açıklamada, bunun çok büyük bir sorumluluk olduğunu, ortodontiyle ilgilenmediğini ve bunun bir iş yapmaktan ziyade bir hacker projesi gibi olduğunu söyledi.

3d-printed-braces-amos-dudley-1

Uyarı: Lütfen evde kendi başınıza bunu denemeyin. Önce bir doktora gidin.

tr_TRTurkish