16. yüzyıla ait müzik kitabının ilginç illüstrasyonları

On altıncı yüzyılda Bruges’lü sanatçılar muhteşem, büyüleyici ve tam manasıyla tuhaf illüstrasyonlarla dolu bu müzik el yazmasını hazırlarken çok eğlenmiş olmalılar.

Şarkı kitabının adı Cambrai Chansonnier’dir ve yerel aristokrat Zeghere van Male’nin keyfi için yapılmıştır. Zeghere van Male’nin şarkı kitabı, dört tamamlayıcı bölüm-kitaptan oluşuyor: Superius, Altus, Tenor ve Bass. Chansonnier, Fransız Devrimi’nden sonra halka açık koleksiyonun bir parçası haline geldi. Öncesinde de Cambrai’de Bibliothèque de Saint-Sépulcre’deydi.

Kitap, bazıları yalnızca bu kaynakta bulunan, son derece çeşitli 229 kompozisyon içeriyor. Bu el yazmasının özel yönü, müzik, sanat ve kültürün ortaklığıdır: her bir sayfayı çizimler süslüyor. Tüylerle ve canlı renklerle yapılan çizimler, günlük yaşamın gerçekçi sahnelerini aktarırken hayvanları ve canavar yaratıkları, müstehcen tasvirleri ve bitki süslemelerini içeriyor.

Orta Çağ’dan, Antik Çağ’dan ve grotesk modadan miras kalan karışık unsurlarından meydana gelen bu çizimler 16. yüzyılın ilk yarısında Flaman sivil toplumunda hakim olan beğeninin bir kanıtıdır. Zeghere van Male (1504-1601) keten, iplik ve boya ticareti yapan Bruges’lu bir tüccardı. Aynı zamanda varlıklı burjuvazinin politikacı, yazar ve kültürlü bir üyesi olarak yalnızca geniş bir müzik repertuarını korumakla değildi. 16. yüzyılın tüm yönlerini betimleyen toplamda 1200 resimden oluşan olağanüstü bir arka plan da sunuyor.

Zeghere’in bu başarıyı bir tür anıtsal baskı yoluyla (1542’de müzik yayıncılığı kurulmuştu) değil resim sanatlarından yararlanmanın tek yolu olan görkemli el yapımı bir el yazmasıyla başarması da ilginçtir. Bu harika kitaptaki materyal müzisyenler, halk bilimciler ve sanatseverler için paha biçilmezdir.

vintag.es

tr_TRTurkish