1.642 Hayvanla Dünya Haritasını Çizmek İçin Üç Yıl Harcadı

Bölgenize özgü hayvan türlerinin hangileri olduğunu biliyor musunuz? Sanatçı Anton Thomas hem eğitici hem de bakması büyüleyici olan resimli bir harita yarattı. Vahşi Dünya başlıklı bu büyük ölçekli eser renkli kalem ve tükenmez kalem kullanılarak elle çizilmiş olup baştan sona tamamlanması üç yıl sürdü.

Haritada yedi kıtanın tamamında ve onları ayıran okyanuslarda yaşayan 1.642 hayvan yer alıyor. Thomas, My Modern Met’e. “Böyle bir haritanın, eğer iyi yapılırsa, gezegenimize ve onun doğasına dair merak ve sevgi uyandırmaya yardımcı olacağını umuyordum” dedi.

Haritanın temel yapısının doğru olduğundan emin olmak için Thomas, şablon olarak Nature Earth projeksiyonunu kullandı. Çizime kendi sanatsal dokunuşunu oluşturmayı yavaşlatmadan önce kıyı şeritlerinin, nehirlerin ve dağ sıralarının temel ana hatlarını çizdi. “Haritanın felsefesini şekillendiren üç kriter üzerinde karar kıldım. Vahşi Dünya’daki tüm hayvanlar 1) vahşidir, 2) yerlidir ve 3) nesli tükenmiştir, nesli tükenmemiştir. Vahşi ve yerli hayvanlar yalnızca doğal biyomları, yani evcilleştirilmiş veya tanıtılmış türlerin bulunmadığı bozulmamış yaşam alanlarını çağırır.”

Ulusal sınırları ve şehir sokaklarını vurgulayan diğer birçok haritadan farklı olarak bu parça, gezegenimizi özel kılan şeye odaklanıyor: doğanın güzel çeşitliliği.

Anton Thomas: Website | Instagram

tr_TRTurkish