Zeytin Kokulu Bir Yolculuk

Gökçeada’dan Altınova’ya Türkiye’nin batısı boyunca ilerlediğinizde kaç tane zeytinyağlı yemek yapan restorana rastlayabilirsiniz?

Muhtemelen “yüzlerce” şeklinde bir yanıt vereceksiniz. Maalesef bu sayı otuzlu rakamlarda. Ülkenin zeytinyağı hattı diyebileceğimiz bu uzun rotada zeytinyağlı yemek yapan restoranlara denk gelmek neredeyse tesadüfi bir durum. Evet belki birçok yerin vitrininde “zeytinyağlı ev yemekleri” yazıyor ama içeri girdiğinizde durumun pek de öyle olmadığını hemen görebiliyorsunuz. Tarkan Kaynar bizim yerimize bu hattı gezerek zeytinyağına sahip çıkan lokantaları tespit edip görüşerek bir kitaba dönüştürmüş. Sadece zeytinyağlı yemek yapmaları değil, aynı zamanda bulundukları bölgenin zeytinyağını kullanmaları da bu kitapta yer almaları konusunda etken olmuş. Kimi esnaf lokantası, kimi butik otel içerisinde yer alan bir lokanta, kimisi çorba, kimisi börek ağırlıklı. Onları buluşturan ortak şey ise; Zeytinyağı.

Ege Zeytinyağı1

Aynı zamanda zeytinyağı tadım eğitimleri alan Tarkan Kaynar sık seyahat ediyor ve Egede ilçelerin artık dönerci ve kebapçıdan geçilmediğini söylüyor. Biraz da buna tepki duyarak gerçekleştirdiği bu kitabın aynı zamanda zeytin ağaçlarına ve zeytinyağı tüketimine duyarlılığı artırmasını ümit ediyor. Gelelim kitabın içeriğine; bir yol haritasına sahip olan kitapta Kaya Koruğu gibi ot yemeklerinin tarifleri de var. Kitap seyahat ederken çantada rahat taşınabilecek formda tasarlanmış. “Kitaplıkta eskimemeli, size yol arkadaşlığı etmeli bu kitap” diyor Kaynar. Kitaptaki bazı mekanların hikayelerinin olması da etkilemiş yazarı. Eski bir Rum evi de var, Edremit Körfezine tepeden bakan bir restoran da… Kitabın olası her yeni baskısında güncellemesi de olacak çünkü bazı restoranlar mevsimlik ayakta kalabildikleri için zamanla kapanabiliyor, ya da bu tarz yeni restoranlar açılabiliyor. Dolayısıyla her baskısı biraz farklı olabilir kitabın.

Tarkan Kaynar şimdi rotayı İzmir ve çevresinden güneye çevirdi ve yeni restoranları keşfetmeye başladı. Amacı tüm Ege hattını tamamlamak. Zeytinyağı, yemek, lezzet ve seyahat meraklıları için tavsiye edebileceğimiz bir kitap olmuş.

Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları

tr_TRTurkish