Zeytin Hasadı Turları Başlıyor

Dünyadaki zeytin ülkelerinde uzun yıllardır turizmin bir parçası olarak gerçekleştirilen zeytin hasadı turları ülkemizde de düzenli olarak gerçekleştirilmeye başlanıyor.

edremit1

Ege Bölgesinde Ekimden Ocak ortasına kadar süren zeytin hasadı, diğer ürün hasat gezilerine göre daha çok çeşitlilik içermesine rağmen bu zamana kadar sürekli bir program dahilinde projelendirilmemişti. Önceki yıllarda sadece yılda tek günlük, daha çok zeytinin araya sıkıştırıldığı geziler düzenleniyordu. Belediyelerce yapılan organizasyonlar ise daha çok resmi törenler, halk oyunları, temsili gösteriler şeklinde gerçekleşiyordu. Şimdi ise her şey doğal, gerçek ve keyifli şekilde gerçekleşecek.

Zeytin Hasat Turlarını bu haliyle projelendiren yazar Tarkan Kaynar, zeytinyağı konusundaki bilgilerini rehber Kemal Şendikici’nin bilgileri ile birleştirerek turlara dönüştürüyor. Geçtiğimiz mayıs ayında yayınlanan “Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları” kitabı yayınlanan Kaynar bu turlarda “Katılımcılara zeytin ve zeytinyağı kültürünü en keyif alabilecekleri şekilde sunacağız” diyor.

15 Ekim’de başlayacak ve haftada iki günden oluşan “Zeytin Hasat Turları”nda neler mi var?
– Ege Kahvaltısı (zeytin ve zeytinyağı çeşitleri, ege otları ile zenginleştirilmiş)
– Zeytinyağı tadımı ve natürel sızma zeytinyağını koku ve tat ile tanıyabilme
– Zeytinliklerden köylüler ile beraber bizzat elle zeytin toplama
– Taş baskı değirmen ve kontinü sistem fabrikalarda gezinti
– Zeytinyağı müzelerini gezinti

What's your reaction?

tr_TRTurkish