Zamane Dünyası Üzerine Birkaç Çift Laf: Cass McCombs “Tip of the Sphere”

Şarkıcı, söz ve şarkı yazarı Cass McCombs “Tip of the Sphere” isimli albümüyle kaldığı yerden devam ediyor.

2016 tarihli albümü “Mangy Love” bu yana yayımlanan ilk Cass McCombs uzunçaları olan 11 parçalık çalışma, Brooklyn’deki Figure 8 Studios’da mühendis Sam Owens ile birlikte kaydedilirken bas gitarda Dan Horne, davulda Otto Hauser ve piyano ile diğer tuşlu çalgılarda Frank LoCrasto’dan oluşan bir ekiple hayata geçirilip kulaklarımıza kadar geliyor.

Öncelikle, McCombs’un kent ozanı kimliği üzerine bir hayli yakışan çok yönlü melodik yapının yeni albümün de tamamında işlerliğini koruduğunu görmek mümkün. Samimi gitar tonları, psychedelic rock, indie folk ve zaman zaman country’nin alternatif kollarında gezinen parçaların verdiği hissiyat yerinde.

Tüm bu karakteristik renkler bir araya geldiğinde ise albüm, sıcak bir yüzle yabancılık hissettirmeyen bir yoldan geçip gelerek yakalıyor dinleyiciyi. İncelikli bir kasvet mevcut veyahut “Sleeping Volcanoes” parçasındaki gibi dünyanın mevcut durumu ve olası sonu ile ilgili gerçeklere dalış yaparken aynı zamanda dinleyiciyle teması kaybetmeyen içtenliği de koruyan bir albüm “Tip of the Sphere”.

Nihayetinde, Cass McCombs hikaye anlatıcılığı, kelimelerle arasındaki özel ilişkiden kaynaklı şarkı sözü yazarlığı ve beste yapılarındaki şık detayları bir araya getirerek kendine özgü formüller ışığında, zamane dünyası üzerine birkaç çift lafım var dercesine tam da kendine has protesto hakkını kullanıyor.

tr_TRTurkish