Yves Klein: Renk İcat Eden Sanatçı

Fransız sanatçı Yves Klein eski mavilerden memnun değildi.

Yirminci yüzyılın ortalarında, Fransız soyut sanatçısı Yves Klein “Mavi Dönem”i yeni bir boyuta taşıdı.

Klein monokromlarla çalıştı; resmi internet sitesine göre duyguyu ifade ettiğine ve “mutlak olanı görünür kıldığına” inandığı bireysel renklerdi bunlar. Çalışmaları genellikle kırmızı, mavi, pembe veya yeşilin değişmez tek bir tonunda boyanmış nesneler veya tuvaller şeklini alıyordu.

Klein maviyle çalışmakla kalmadı, onun bir versiyonunu da icat etti. 1940’larda parlak mavi bir pigment olan lacivert ile monokromlar boyamaya başladı, ancak rengin zamanla solma eğiliminden memnun değildi. 1956’da Nice’te tatil yaparken pigmente polimer bağlayıcı eklemeyi denedi ve yarattığı şeye aşık oldu. Kısa ömrünün geri kalanında (1962’de 34 yaşındayken kalp krizinden öldü) Klein rengin saf enerjiyi ifade ettiğine inanarak 200’e yakın mavi monokrom resim üretti.

Klein, 1960 yılında renginin Uluslararası Klein Mavisi (IKB) olarak patentini aldıktan aldı. IKB’yi saf mekanla ve maddi olan her şeyin ötesine geçen soyut bir nitelikle ilişkilendirdi; monokromatik IKB resimlerini sanatın maddi değeri üzerine deneyler yapmak için kullandı. 1957’de 11 adet birbirinin aynı mavi tuvali boyadı ve bunları farklı fiyatlarla işaretledi. Çeşitliliğin her birinin sahip olduğu benzersiz ruhu yansıttığını söyledi. Hepsinden istediği fiyatı aldı.

Klein’ın derin gölgeye olan tutkusu tuval üzerine boyamayla bitmedi; ayrıca renk tonunu alışılmadık şekillerde kullandı. Rengin titreşimini Paris’teki herkese yaymak için 1001 mavi helyum balonu çıkardı ve Venüs de Milo gibi klasik heykelleri IKB dokunuşuyla yeniden yaratmayı seviyordu. 1960 yılında Klein çıplak modellerin kendilerini IKB boyasıyla kapladığı ve ardından vücut kısımlarını tuvallere bastırdığı bir performans sanatı sergiledi.

görsel: International Klein Blue pigment. / m-louis .®Wikimedia Commons // CC BY-SA 2.0

tr_TRTurkish