YouTube, İçerik Oluşturucuların Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan İçerikleri İşaretlemelerini Zorunlu Tutacak ve Deepfake’lerin Kaldırılmasını Talep Etmenin Yeni Yollarını Ekleyecek

YouTube, içerik oluşturucuların yapay zekanın gücünden faydalanmasına olanak tanımak istiyor. Ancak aynı zamanda, içerik oluşturucuların yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği yüklediklerinde bunu belirtmelerini gerektiren yeni politikalar da uygulamaya koyuyor. Youtube ayrıca kimliği belirlenebilir bir kişiyi simüle eden ya da bir sanatçının sesini taklit eden içeriklerin kaldırılmasının talep edilmesi için de yeni yollar benimseyecek.

Önümüzdeki birkaç ay içinde YouTube, “izleyicileri gördükleri içeriğin yapay olduğu konusunda bilgilendiren güncellemeler” sunacağını söyledi. Bunun bir parçası olarak içerik oluşturucuların yapay zeka araçlarını kullanmak da dahil olmak üzere gerçekçi, değiştirilmiş veya sentetik içerik oluşturduklarında açıklama yapmalarını gerektirecek.

Yeni kuralları ihlal eden YouTuber’lar şu sonuçlarla karşı karşıya kalacak: Bu bilgiyi sürekli olarak açıklamamayı seçen içerik oluşturucular, içeriğin kaldırılmasına, YouTube İş Ortağı Programından uzaklaştırılmaya ya da başka cezalara maruz kalabilirler.

görsel: Illustration: VIP+: Adobe Stock

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish