Yıllara Meydan Okuyan Saf Enerji: Oomph! “Ritual”

Boğaç Gökmen

 

Endüstriyel metal kulvarının öncü topluluğu Oomph! yeni albümü “Ritual”ı yayımlayarak 2019’un mühim dönüşlerinden birine imza attı.

Haklarında, memleketlileri Rammstein’ın ilham kaynağı topluluk olarak bahsedilen, Alman metal sahnesinin kuvvetli dişlilerinden Oomph!, 1989’daki kurulum süreci ve demir aldıkları 1992 tarihli kendi adlarını taşıyan çıkış albümü akabinde tür için önemli bir yaratıcı güç olduğunu kanıtlamıştı. Rammstein üzerindeki etkisi görecelik taşısa da dinleyicisinin nezdinde her daim dünyanın en iyi endüstriyel müzik grubu olarak nitelendirildiler. Büyük bir kesim tarafından ise Alman icadı “Neue Deutsche Harte” başlıklı metal alt türünün Rammstein ile birlikte iki mucidi ve lokomotifi olarak baş köşeye yazıldılar.

Onca zamana karşın Dero Goi, Andreas Crap ve Robert Flux’dan kurulu orjinal kurucu kadroyu koruyan ve bu bakımdan da erozyon yaşamayan ender gruplardan olan Oomph!, 13. stüdyo albümünü bir tutku ve enerji patlaması olarak dinleyicinin kucağına yuvarlıyor.

Yeni albüm “Ritual” dört senelik bir bekleyişin ardından gönül verenlerinin kulağına ulaşırken ilk izlenimlere bakılırsa bu fasılanın acısını çıkartacak sağlamlıkta bir işçilikle çıkıyor karşımıza.

Esasen, tür açısından değerlendirme yapacak olursak, eski tüfeklerin son dönem endüstriyel sahnesine kafa tutmaya geldikleri de seziliyor. Yenilikçi ve yaratıcı güçlerini sakınmadan, geçmişin yoğun lezzet kartelasından yerinde esinlerle yapıyorlar bunu.

“Ritual”, bilenler için ‘gereken ne varsa mevcut’ dedirtecek, bir süredir arası soğumuş ya da ilk kez dinleyecekler için de hoş bir tanışma ve eski dostluğun pekişmesini sağlayacak etkiyi barındırıyor. Üstelik, endüstriyel kulvarın ders niteliğindeki türlü örneklerini sergiledikleri kuvvetli bir sunumla.

İçten içe disko dinamizmine ayarlı parçalara şapka çıkartırken, üzerine yakışanı giymeyi âdet edinen vokal performansı, sade ancak akılda kalma garantili gitar melodileri ile synth ve drum machine kullanımı bakımından eski usul tansiyonun yansıdığı şarkılarla da gayet iyi bir toplam olarak çıkıyor karşımıza.

Kısacası “Ritual”, kendini kanıtlama ihtiyacı olmayan işinin ehli bir ekibin, damarlarındaki Alman teknolojisi ve disipliniyle müziğinin zerrelerindeki kudreti aktardığı  bir ayin, hem de yıllara meydan okuyan saf enerjisiyle.

tr_TRTurkish