Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Adayları Açıklandı

Londra Doğal Tarih Müzesi Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasının finalist görsellerini açıkladı. Finale dünyanın dört bir yanından gelen en şaşırtıcı anların fotoğrafları seçildi.

Norveç balıkçı teknesinin altında gizlenen tehditkâr Orca’dan, Bristol’ün banliyö duvarlarında tünemeye meraklı bir tilki yavrusuna ve Havai ’de lav püskürten volkanik patlamaya kadar.

Bu yıl yarışmanın 52. yılı olacak. Her yıl dünyanın her yerinde fotoğrafçı, ortaya çıkardıkları işi sergilemek için fotoğraflarını yarışmaya yolluyor. Bu yıl da 94 ülkeden profesyonel ve amatör fotoğrafçılar tarafından çekilmiş yaklaşık 50 bin fotoğraf gönderildi ve bu yarışma tarihindeki en yüksek sayı.

Geçen yıl amatör fotoğrafçı Don Gutoski, yarı arktik bir tilkinin akıldan çıkmayan fotoğrafıyla ödülü kazanmıştı. Dünyaca ünlü sergi, Londra Doğal Tarih Müzesi’nde 21 Ekim’de açılıyor ve vahşi yaşamdan 100 görüntü sergide yer alacak. 

Thousands of lookdown fish camouflaged from its predators (Photograph: Lago Leonardo/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Lago Leonardo

Lava flowing from Kilauea in Hawaii, one of the most active volcanoes in the world (Photograph: Alexandre Hec/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Alexandre Hec

Pipistrelle bat emerging from a derelict house in Salamanca, Spain (Photograph: Mario Cea Sanchez/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Mario Cea Sanche

An endangered golden langur living in the high trees on the man-made island of Umananda (Photograph: Dhyey Shah/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Dhyey Shah

Thousands of giant in the shallow waters of South Australia (Photograph: Scott Portelli/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Scott Portelli

A Lion attempting to breach an armour-plated ant-eater in South Africa (Photograph: Lance van de Vyver/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Lance van de Vyver

An urban red fox on the suburban streets of Bristol (Photograph: Sam Hobson/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Sam Hobson

Swarming mayflies on the River Rába in Hungary (Photograph: Imre Potyó/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Imre Potyó

a large male killer whale feeding on herring from a fishing trawler in Arctic Norwegian waters (Photograph: Audun Rikardsen/2016 Wildlife Photographer of the Year)

Audun Rikardse

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish