Yılın En Dikkat Çekici Albümlerinden Baroness “Gold & Grey” Yayında

Özellikle 2000’lerin ortasından bu yana dinleyicinin gönlünde farklı bir makama kurulmayı başaran ABD, Savannah çıkışlı Baroness beklenen albümünü yayımladı.

“Gold & Grey” isimli albümden, geçtiğimiz aylarda önce “Borderlines” ardından da “Seasons” isimli kayıtları paylaşan topluluk, bir sonraki adımda “Throw Me An Anchor” ile dinleyiciyi selamladıktan sonra albümün yayınıyla eş zamanlı olarak da “Tourniquet” isimli şarkının videosunu paylaşarak başından beri dinleyiciyi bu sürecin parçası yapmayı bildi.

2015 tarihli “Purple”da olduğu gibi yine yapımcı Dave Fridmann ile kaydedilen albüm için, yılın önem arz eden çalışmalarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Gitarist Gina Gleason’ın grupla ilk kaydı olan “Gold & Grey””, solist John Baizley’nin bodrum katındaki stüdyosunda başlayıp oradan da yapımcı Dave Fridmann ile New York Tarbox Road Studio’larına taşınan 17 şarkılık bir kayıt sürecinin ürünü.

Kayıtlar sırasında önceki çalışma rutinlerine nazaran daha doğaçlama bir yaklaşım tercih eden topluluğun, şu ana kadarki en iş birlikçi ve kışkırtıcı kaydı olduğu belirtiliyor.

Albümün yayınından önce bu söylemi destekler doğrultuda açıklamalarda bulunan grubun kurucu, gitarist ve vokalisti John Baizley, “Hedefimiz, her zaman gittikçe daha üstün, daha dürüst ve çekici şarkılar yazmak, daha eşsiz ve zorlu bir ses geliştirmek oldu” diyor. Ayrıca, bugüne kadarki en iyi, en maceralı albümleri olduğunu vurgulayan Baizley, inanılmaz derecede derine indiklerini ve âdeta kendilerine meydan okuduklarının altını çiziyor.

Topluluğun güncel kadrosuna gelince,  Baroness, gitar ve vokalde John Baizley, gitarda Gina Gleason, bas gitarda Nick Jost ve davulda Sebastian Thomson’dan oluşuyor.

“Gold & Grey” kuşkusuz yılın en dikkat çekici albümlerinden biri ve vakit kaybetmeksizin özel bir dinleme seansı ayırmayı hak ediyor.

Kapak Fotoğrafı: RossHalfin

tr_TRTurkish