Yeşil mimarinin en iyi örneklerinden biri “Quzhou Spor Kampüsü”

Mimar Ma Yansong ve onun Pekin merkezli firması MAD Architects’ın gerçeküstü tasarımları, çoğu zaman başka bir dünyaya aitmiş gibi görünmeleriyle meşhur ve Çin’deki yeni projeleri Quzhou Spor Kampüsü için de durum pek farklı değil.

Shan shui adı verilen geleneksel Çin resim stilinden esinlenerek tasarlanan projede, dağları ve suyollarını taklit etmek için binalara yapılan yeşil çatılarda park benzeri bir ortam tasarlandı.

Quzhou Spor Kampüsü’nün birinci ve ikinci aşamaları, alanın toplam büyüklüğünün biraz üzerinde olacak ve 30 bin kişilik bir stadyum, 10 bin kişilik bir spor salonu, 2 bin kişilik bir natatoryum, bir ulusal spor kompleksi ve bir açık hava sporları mekânı içermesinin yanında, bilim ve teknoloji müzesi, otel, gençlik merkezi ve çeşitli perakende alanlarına da sahip olacak. Bu binaların büyük çoğunluğu, dalgalanan yeşil bir manzaranın altında saklanacak.

Quzhou Spor Kampüsü, sıra dışı görüntüsünü gizleyen ve gizemli doğayla bütünleşmesini sağlayan yoğun bir ormanla çevrili. Parkın merkezinde, tırmanılabilir yeşil dağlar şeklinde şekillenen binalarla çevrili sualtında bir bahçe gibi hizmet veren bir göl var.

Peyzaj taklidinin bir başka örneği için stadyum, yarı saydam bulut benzeri bir hale ile taçlandırılan bir kraterin benzerliğinde tasarlandı. Binanın iç mekânlarındaki bolca cam çevreyle bağı güçlendirirken ziyaretçilere her an doğayla iç içeymiş gibi hissettirecek.

designboom.com

fotoğraflar: MAD Architects

tr_TRTurkish