Yeşil Evde Deneysel Bir Yaşam

Rotterdam Üniversitesi Sürdürülebilir İnşaat Teknolojileri bölümünden bir profesör, Hollandalı ailelere çığır açıcı bir projenin parçası olmaları için fırsat veren bir program önerdi. Üç yıla yayılan proje, aileleri normal yaşamlarından tamamen kopararak deneysel sera evlere yerleştiriyor.

Teklif güzel olsa da düzen değişikliği insanları korkutur. Bu nedenle herkes projenin üstüne atlamamış ama botanik tasarımcısı Helly Scholten ve ailesi için bu teklif, Helly’nin uzun zamandır hayalini kurduğu sürdürülebilir, sıradışı ve geleneksel şehir yaşamının dışında bir hayat için şans oldu. Sholten hemen uygulamaya geçti ve ailesinin önümüzdeki üç yıl yaşayacağı evi temin etti. Cam duvarlarla bezenmiş ve bitki yetiştirilen katmanlarından oluşan tavanıyla bambaşka bir ev. Aile 2015’in Haziran ayında yeşil eve resmen taşındılar.

2_sustainable and edible green-house home

Deneysel evin çatısında ailenin beslenme ihtiyacını karşılayacak kadar ürün sağlayan 440 metrekarelik bir sebze bahçesi var.  Hatta sezon bereketli olunca aile, ürettikleri ihtiyaç fazlası domatesleri sattı. Bahçede sadece sebze de yetiştirilmiyor. Bitkiler bir taraftan da evi izole ediyor ve ısınmaya katkı sağlıyor. Ayrıca duvarlar, soğuk havalarda içeriye dağıtmak için sıcak aylarda ısıyı muhafaza eden, sıcaklığı düzenleyen 1,7 inç kalınlığında köpük sıva ile kaplı. Doğru açılı basit bir tasarımla da çatıdaki cam pencereler güneşten aldığı ısıyla evin iç sıcaklığını ayarlamada destek oluyor.

Ev bakım açısından büyük sorumluluk gerektiriyor. Aile yaz tatilinde birkaç hafta evden uzak kalınca döndüklerinde her şeyi buruş buruş ve içler acısı halde bulmuş. Bundan alınacak ders; bitkiler su ister ve çok fazla ısı serayı gri bir kül haline getirebilir. Spektrumun diğer ucunda ise çok fazla yağmurun evin dışına vereceği zarar var.

3_sustainable and edible green-house home

Scholten ve ailesi için evin muhteşem tasarımı ve işlevselliği açısından yapılması gereken küçük fedakârlıklar var. Bir botanik tasarımcısı olan Scholten başka bir yerde yaşamayı hayal bile edemiyor. Bir gün tamamen modern yaşamın uzağında ailesiyle birlikte yaşamayı düşünse de, şu an yeşil ev doğal yaşam ve toplum arasında mükemmel bir uzlaşı. Çocuklar da evin içindeki yeşillikler arasında yer alan salıncak ve hamaklarda oldukça mutlu.

Aile 2018 yılına kadar yeşil evde kalacak ve diğer aileler gibi onlar da bu evin satın alma opsiyonuna sahip olacaklar.

tr_TRTurkish