Yeni Pallbearer Albümüne Buyurunuz, “Forgotten Days” Yayında

ABD. Arkansas çıkışlı doom dörtlüsü Pallbearer, dördüncü albümleri “Forgotten Days”i yayımladı.

Sekiz şarkının yer aldığı albüm, grubun yeni plak şirketi Nuclear Blast’tan çıkan ilk albümü olurken, 2019’un Kasım ayında Texas’ta Sonic Ranch Recording Studio’ya kapanan grup albümü, Sunn O))) ve Earth ile çalışmalarıyla tanınan yapımcı Randall Dunn ile kaydediyor.

Basçı Joseph Rowland yaptığı açıklamada albümün üretim aşamasındaki yol haritalarını, “Forgotten Days, bizim için doğal olanı keşfetmemizdir. İçgüdüsel ve canlı çalması zevkli, izleyicilerimizin deneyimlemekten keyif alacağı şarkılara odaklanmak istedik” sözleriyle özetlerken, “Pallbearer’in daha harika ve daha ağır öğelerine geri dönüyoruz” diye ekliyor.

Grubun, geleneksel doom metalin zamanın ötesindeki seslerine dayanan ve ilk albümlerinin dokunaklı ve geniş sound anlayışına dönüş yaptığı belirtilirken, basçı Joseph Rowland’a göre grup, geçmiş müzikal eğilimlerini yani 2012 tarihli ilk albüm “Sorrow and Extinction”ı benimseme kararını bilinçli olarak almış.

Albümün genel temasının ise “hafıza” olduğunu söyleyen vokalist/gitarist Brett Campbell, “zamanın geçişi. Perspektif değiştikçe işler nasıl değişir? Geçmiş, gerçekten hatırladığın gibi miydi?” sözleriyle konuyu açıklıyor.

Karanlık patikalara adım atan, loş tonlarla kurgulanan albüm, doom köklerine saygı sunarken ağırbaşlı ve derin yapısıyla göz dolduran bir performans sunuyor. Orta tempolu doom atmosferinin hakim olduğu genel hissiyat, yapımın kayıt kalitesiyle birleşince yılın en iyileri listesine göz kırpacak bir albüm olarak çıkıyor karşımıza.

Kapak grup fotoğrafı: Ebru Yıldız

tr_TRTurkish