Yeni nesil kütüphane Zai Bodrum açıldı

Bodrum’da kitap ve sanatseverlere kapıları açan, kendini “yeni nesil kütüphane” olarak tanımlayan Zai Bodrum, Türkçe’nin yanı sıra farklı dillerdeki zengin arşiviyle okurların ilgi odağı olmaya aday.

‘Zeytin’in eski dünya dillerindeki karşılıklarından biri olan ‘Zai’ kelimesinden ismini alan kütüphane, bahçesinde ünlü yazarların adlarını taşıyan, bazıları yüzlerce yıllık 17 zeytin ağacını barındırıyor. Modern biçimde dekore edilmiş kafesi ve yeşillikler içindeki bahçesinde şehrin gürültüsünden uzak, kahve ve hafif bir müzik eşliğinde kitap okuma imkanı sağlayan Zai, farklı etkinliklere imza atmayı planlıyor.

Mevsimin uygun olduğu zamanlarda da açık hava sineması etkinlikleri düzenleyecek olan Zai’nin içerisinde bir cep sineması ve farklı ülkelerin mutfaklarından yemeklerin birlikte yapılabileceği atölye çalışmalarına uygun bir mutfak da bulunuyor.

Ayrıca film gösterimleri sonrasında film okumaları yapacak olan Zai, son yıllarda oldukça yaygınlaşan ‘imza günü’ yerine, yazarların kitaplarından pasajları kendi seslerinden okuyabilecekleri ‘okuma günleri’ ve söyleşiler planlıyor.

yeni-nesil-kutuphane-zai-bodrum-acildi-388235-1.

Zai, ziyaretçilerine hem beğendikleri kitabı satın alma imkanı sağlarken hem de oku-getir uygulaması ile kitap alışkanlığını yaygınlaştırmaya çalışacak. Zai’ye zaibodrum. com adresinden ulaşılabilir ve planlanan etkinlikler takip edilebilir.

tr_TRTurkish