Yeni keşfedilen Bermuda okyanus bölgesinde 100’den fazla yeni tür bulundu

Okyanus, onlarca yıl üzerinde çalışılmış sularda bile bizi şaşırtmaktan geri durmaz. Örneğin, Bermuda kıyılarından sular alın. Bilim insanları daha önce keşfedilmemiş deniz yaşamı türlerine ev sahipliği yapan yepyeni bir okyanus bölgesi keşfettiler. Bilim insanları, yeni okyanus bölgesini Rariphotic Zone ya da nadir ışık bölgesi olarak adlandırdı. Söz konusu bölge, okyanus yüzeyinin 130 ila 300 metre altına kadar uzanıyor ve okyanusun yüzeyden dibe doğru 3 bin metresinin dördüncü biyolojik bölgesinde bulunuyor.

Bu yeni okyanus bölgesi, düzinelerce yeni alg, mercan ve kabuklu türler de dahil olmak üzere yüzün üzerinde yeni deniz türünün keşfini sağladı.

Araştırmacılar, Plantagenet Seamount ya da bir su altı dağı zirvesindeki bir denizaltı ormanı tarafından potansiyel bilimsel hazine alanında ipuçları buldu. Bermuda sahilinin sadece 15 mil uzağında yer alan deniz kıyısındaki yamaçta; mercan, deniz yelpazesi, yeşil müren yılan balığı, deniz kestanesi ve sarı keşiş yengeçleri vardı. Daha büyük organizmalar, zirveden aşağıya doğru inen zooplankton ve algler üzerinde şölen yapıyordu.

XL Catlin Deep Ocean Anketi olarak adlandırılan görev, Nekton’un ilk disiplinler arası araştırma girişimi. Araştırma, Temmuz ve Ağustos 2016’da, dalış ekipleri, iki insanlı dalgıç araçlar ve yaklaşık 1,500 metrelik derinliğe ulaşmayı sağlayan uzaktan kumandalı bir araç da dahil olmak üzere bir dizi teknik ve cihaz kullanılarak gerçekleştirildi.

(Fotoğraflar: Nekton)

mnn.com

tr_TRTurkish