Yeni Bir Yastığa İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Yastığınızı ne kadar sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini nasıl bileceksiniz?

Amerikan Ulusal Uyku Vakfı, yastığınızı yılda 2 kez değiştirmenizi öneriyor. Sizin yastığı ne zamandan beri kullandığınız değil, aynı zamanda bütün gece uyuduktan sonra sabah kendinizi nasıl hissettiğiniz de belirleyici.

New York’ta Özel Sakatlıklar Hastanesi’nde bir ortopedik omurga cerrahı olan Dr. Havinder Sandhue, Tech Insider sitesinde yaptığı açıklamada; her 5 kişiden birinin geceleri düzenli şekilde uyanmaktan rahatsız olduğunu ve bunun sebebinin de çoğu zaman yastık olduğunu söylüyor.

Sandhu Ağrı Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan, katılımcıların polyester, düzenli köpük, kontur köpük, tüy ve lateks yastık denediği bir çalışmaya atıfta bulundu. Yumuşak yastıklarda uyuyan insanlar daha çok uyandı, daha çok baş ağrısı çektiler, kolları ve boyunları daha çok ağrıdı. Lateks yastıkta uyuyanlar ise daha az uyandı. Sandhu, bunun, en iyi dokunuşu hissettiren yastığın en iyi uyku deneyimini sağlamadığını düşündürdüğünü ve makul sertlikteki yastıkların aslında daha iyi olduğunu, söylüyor ve ekliyor;

“Sert yastıklar zamanla sarkma yapmaya başlar. Yani yastıkların sıkılığını yitirdiğinde değiştirilmesi gereğinin bir sebebi var. Bu durumun oluşma süresi markalara göre farklılık gösterebilir.”

Eğer doğru zamanda onları değiştirmiyorsanız,  problemlerinizin kaynağının yastığınız olduğu söylenebilir mi?

Sandhu, sabahları nasıl uyandığınıza dikkat etmenizi tavsiye ediyor;

“Eğer sabahları baş ağrısı, ensede sertleşme veya gündüz artan yorgunluk gibi sinyaller alıyorsanız yastığınıza bir göz atın ve onun değişme zamanının gelip gelmediğini düşünün.”

Ve eğer eski yastıklarınızı ne yapacağınızı düşünüyor ve onları çöpe atmak istemiyorsanız örnek bir projeye göz atabilirsiniz.

tr_TRTurkish