Yeni bir araştırmaya göre, yeni gitaristlerin yarısı kadın

İkonik gitar üreticisi Fender, kadın gitaristlerle ilgili yeni veriler ortaya koyan bir araştırma yayımladı.

2018’de, gitarlar, rock’n roll’un en parlak günlerinde olduğu kadar satmıyor. Bu yılın başlarında, gitar efsanesi Gibson iflas etti ve ortada ‘gitar öldü mü?” sorusu kaldı. Buna rahatlıkla “hayır” cevabını verebiliriz. Geçtiğimiz yıl, araştırma şirketi IBISWorld, Amerikan gitar üretiminin son birkaç yılda büyüdüğünü tespit etti ve gitar üreticisi Fender tarafından yayınlanan yeni çalışma, bu büyümenin bir kısmının büyük olasılıkla daha önce göz ardı edilen bir pazardan kaynaklandığını gösteriyor.

Rolling Stone’un haberine göre, çalışma, gitara yeni başlayanların yüzde 50’sinin kadın olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar ABD ve İngiltere’deki gitaristleri kapsıyor ve Kuzey Amerika’da üç yıl önce yapılmış başka bir araştırma ile de uyumlu. Şirket, cinsiyet verilerine, yaş veya diğer demografik özelliklere göre bir doküman yayınlamadı, ancak pazarlama stratejisini buna göre ayarladıklarını açıkladı.

Fender CEO’su Andy Mooney, Rolling Stone’a yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık’ta yeni gitar alıcılarının yüzde 50’sinin kadın olması sürpriz olarak görülüyordu, ancak ABD’de de aynı şey oluyor. İnsanların “Taylor Swift faktörü” olarak da adlandırdıkları şeyin, bu yüzde 50’lik bir oranın kısa vadeli bir sapma olduğuna dair inanç da vardı. Ama gerçek bu değil. Taylor yoluna devam etti. Sahnede eskisinden daha az gitar çaldığını düşünüyorum. Genç kadınlar ise hala yeni gitar satışlarının %50lilik dilimi oluşturmaya devam ediyor. Bu, yeni fenomenin uzantısı gibi görünüyor ve dünya çapında gerçekleşiyor,” dedi.

fotoğraf: St Vincent gitar çalarkenYouTube

dazeddigital.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish