Yaşam kalitesi en düşük ve en yüksek şehirler

Danışmanlık firması Mercer’in yeni sıralaması, dünya çapında yabancı çalışanlar ve ailelerinin yaşam kalitesini inceliyor.

Dünya şehirlerinden hangisinin yaşamak ve çalışmak için en iyi şehir olduğunu merak ettiyseniz Mercer’in dışarıda çalışan işçilerin ve ailelerinin yaşam kalitesini inceleyen 2023 Yaşam Kalitesi sıralamasına göz atmak isteyebilirsiniz.

Danışmanlık firması 2023 yılında beş kıtada 200’den fazla şehri sıraladı. Mercer’in sıralamasına göre dünyanın en iyi şehri Viyana. Mercer, Orta Avrupa’nın başkentinin “zengin tarihi, çarpıcı mimarisi ve canlı kültürel ortamıylasakinlerine çeşitli yönlerden yüksek bir yaşam standardı sunduğunu” söylüyor.

İlk 10 listesinin geri kalanına ilk 10’un yedisini alan Avrupa şehirleri hakim durumda. Almanya tek başına ilk 10’un üçünde yer alıyor; Frankfurt 6. sırada, Münih 7. sırada ve Düsseldorf 10. sırada yer alıyor. İlk 10 listesine giren tek Kuzey Amerika şehri ise 8. sırada yer alan Kanada’nın Vancouver şehri oldu. İstanbul listede 137. sırada yer alırken Ankara 138. sıraya yerleşmiş durumda.

İşte Mercer’in ilk 10 listesinin tamamı:

 Viyana, Avusturya
 Zürih, İsviçre
 Auckland, Yeni Zelanda
 Kopenhag, Danimarka
 Cenevre, İsviçre
 Frankfurt, Almanya
 Münih, Almanya
 Vancouver, Kanada
 Sidney, Avustralya
 Düsseldorf, Almanya

Mercer, en kötü yaşam kalitesi endekslerine sahip şehirler arasında Sudan'ın Hartum'un 241'inci sırada yer aldığını, Bağdat'ın (Irak) ise 240'ıncı sırada ikinci sırada yer aldığını söylüyor.

Mercer, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin, mobil çalışanları ve dijital göçebelerin yanı sıra uluslararası işletmeleri de çekmeye çalıştıklarına dikkat çekiyor. Mercer en başarılı şehirlerin “şu anda mobil yetenekler için esnek yönetimi, yüksek yaşam kalitesini ve makul yaşam maliyetini birleştiren şehirler” olduğunu söylüyor.

Mercer, sıralamasını oluşturmak için Eylül ve Kasım 2023 arasında şehirlerdeki yaşam koşullarını genel kabul görmüş standartlara göre analiz etti.

tr_TRTurkish