Yaratıcı Yazarlık Konusunda Sizi Geliştirecek 8 Tüyo

İçeriğin önemi her geçen gün, içerik üreticilerinin çoğalması gibi artmaya devam ediyor. Günümüz dünyasında kaliteli içeriğin fark yaratabildiğini içtenlikle söyleyebiliriz.

Fakat konu içerik üretmeye gelince yaratıcı olmayan, sıradan, fark yaratmayan ve sürekli tekrara düşen içeriklerden de kolaylıkla bahsedebiliriz.

Bu yazımızda, yaratıcı yazarlık konusunda sizi besleyecek, geliştirecek ve farklı bir bakış açısı kazandıracak tüyolar paylaşacağız. İşte yaratıcı yazarlık konusunda sizi geliştirecek 8 tüyo!

  • Sözlüklerle Vakit Geçirin

Bilmediğiniz ne çok kelime var aslında. Bu kelimelerin sizdeki eksikliğinden ötürü yazarken, fikir üretirken hayal dünyanızı ister istemez kısıtlıyorsunuz. Bu sebepten ötürü, her gün sözlük karıştırın; bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakmadan önce kelimenin köküne inmeye çalışarak anlamını tahmin edin. Bu size hem yaratıcılık, ilişki kurma becerisi katacaktır hem de kelime darağacınız genişleyecektir. Bu da sizin daha özgür bir yaratıcı içerikler üretmeniz konusunda destekçiniz olacaktır.

  • Atıf Yapabileceğiniz Şeyler Olsun

Apple “1984’ün 1984’ten farklı olacağını yakında göreceksiniz” diyerek unutulmaz bir reklam yayınlamıştı. Buradaki keskin zekâ kadar, bu fikrin yazarının George Orwell’ın 1984 adlı kitabını okumuş olması ve bağ kurma yetisinin yüksek olması da önemli. Eğer 1984 atıfta bulunabileceği bir kitap olmasaydı, bu fikir de olmayacaktı.

  • Hiç Aklınızda Olmayan Kelimelerden Öyküler Üretin

Herhangi birinden rastgele 3 kelime seçmesini isteyin veya siz bir kitaptan ya da dergiden rastgele seçin bu 3 kelimeyi. Ve bu kelimelerin üzerinden bir öykü yazmaya koyulun. Seçtiğiniz 3 kelime birbirinden ne kadar uzak anlamlarda olursa sizi daha çok geliştirecek bir egzersiz yapmış olursunuz. Sürekli bu şekilde yazın, yaratıcılığın sınırlarını zorlayın.

  • Kendinizle, Anılarınızla İlgili Yazın

Farkında olmasak da yazdığımız çoğu şeyde, ürettiğimiz fikirlerde en çok kendimizden besleniriz. Ve takdir edersiniz ki bu çok da doğaldır. İşte bu yüzden içinden geçtiğiniz hikayelere yönelin, onlarla ilgili yazın. Yaratıcılığınızı gerçeklerinizle buluşturun ve bağ kurma yetinizi geliştirin. Fikirler, olaylar arasında bağ kurdukça yaratıcılığınız artacaktır.

  • Kendinizi Başkasının Gözünden Anlatın

Kendinizle ilgili bir şeyler yazarken çok zorlanmazsınız değil mi? Veya bunun için çok büyük bir yaratıcılığa ihtiyaç duymazsınız. Fakat kendinizi başka birinin gözünden anlatmayı hiç düşündünüz mü? Başka bir kültürün gözünden, başka cinsiyetin veya bir hayvanın gözünden kendinizi anlatın. Bu size farklı bakış açıları kazandıracak ve yazma sınırlarınızı genişletecektir.

  • Ben Olsam Şöyle Yazardım

Bir metni önünüze açın, okuduktan sonra ben olsam bu hikâyeyi bu fikri şöyle anlatırdım deyip onu yeniden yazmaya çalışın. Okuduğunuzdan daha iyi bir metin çıkarabiliyor musunuz? Haydi kendinizi test edin!

  • Aslında Bir Araya Gelmeyecek Şeyleri Buluşturun

Bir çocuk bir yetişkinle enflasyon üzerine konuşmaz değil mi? Yanılıyorsunuz, yaratıcı yazarlık sayesinde bunu da hiç eğreti durmayacak şekilde yapabilirsiniz. Evet oldukça zor bu diyaloğun gerçekçi olması ama bunu denemelisiniz, yazdıkça gelişeceksiniz. Düşündükçe genişleyecek ufkunuz.

  • Ne ile Beslendiğinize Dikkat Edin? Hangi Kitapları Okuyorsunuz, Hangi Filmleri İzliyorsunuz?

Yaratıcı yazarlık konusunda verebileceğim en önemli tavsiyelerden biri bu: Siz okuduğunuz izlediğiniz şeylerle yaratıcılığın sınırlarını zorlayan şeylere maruz kalıyor musunuz? Feyz alacağınız kaç yapıtla aranızda ilişki var? Ne ile beslendiğinize dikkat edin, yazdıklarınız ona benzeyecektir.

Yaratıcı yazarlık konusunda sizi geliştirecek 8 tüyo düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman yazım hayatınıza muhakkak yenilikler katacaktır. Bir de en önemli nokta şu, yazmayı çok sevmek lazım. Ve o masanın başında oturarak çok mesai yapmak.

tr_TRTurkish