Yaklaşan Led Zeppelin Belgesel’i ‘Becoming Led Zeppelin’den İlk Fragman

Efsanevi rock grubuyla ilgili ilk grup onaylı belgesel olan Becoming Led Zeppelin’in ilk gösterimi Cumartesi günü Venedik Film Festivali’nde yapıldı. Çok geçemeden de yaklaşan filmden ilk fragman paylaşıldı.

Düzenlenen galada yapımcılar Bernard MacMahon ve Allison McGourty, 1980’de hayatını kaybeden davulcu John Bonham’ın Avustralyalı bir gazeteciyle yaptığı röportajın orijinal sesini bulmak için harcanan bir yıl da dahil olmak üzere, filmde görülen nadir görüntüleri elde etmek için ne kadar çaba harcadıkları hakkında da konuştular.

Belgeselde, çoğu daha önce hiç görülmemiş olan çekimlere ek olarak, grubun hayatta kalan üyeleri Page, Robert Plant ve John Paul Jones ile yeni röportajlar da yer alıyor.

İlk olarak 2019’da duyurulan ve Bernard MacMahon’un yönettiği belgesel, gruba “benzeri görülmemiş bir erişim” sağlıyor.

MacMahon, “Becoming Led Zeppelin, kimsenin yapılabileceğini düşünmediği bir film” diyor ve ekliyor, “Grubun yıldızlığa göz kamaştırıcı yükselişi hızlıydı ve neredeyse belgelenmemişti. Dünya çapında yoğun bir araştırma ve bulunan görsel ve işitsel arşivin yıllarca restorasyonu sonucunda bu hikâye nihayet anlatılabiliyor.

Led Zeppelin üyeleri, MacMahon’un 1920’lerde kaydedilen kök müzikleri belgeleyen American Epic’teki çalışmalarını, filmi yönetmek için onu seçmelerinin nedeni olarak göstermişti.

İlk duyurunun ardından Jimmy Page, “Bernard’ın American Epic’deki olağanüstü başarı üzerinde hem görsel hem de sessel olarak yaptığı her şeyi gördüğümde, onun hikayemizi anlatmaya nitelikli olacağını biliyordum” demşti.

tr_TRTurkish