Yaklaşan Burgazada Garage Fest Öncesi Tolga Özbey, Faroutski’den Barney Blomme ile Söyleşti

Pandemi gölgesinin usul usul üzerimizden kalkması umutlarımızın filizlendiği bugünlerde, temkinli davranarak ancak içimizde harlanan festival ateşinin ortaya çıkararak kendimizi punk rock ritimlerine bırakacağımız ilk müzik etkinliklerden Garage Fest, 10 Temmuz Cumartesi Burgazada Cennet Bahçesinde düzenleniyor.

Festivalde Belçika’dan ünlü punk rock grubu Faroutski ve dört İstanbul’lu garage müzik grubu; Reptilians From Andromeda, Ductape, The Mobbers ve The Dirty Duo sahne alırken, konser alanında Wenbo Sanging, Hatice Arıcı ve Murat Mrt Seçkin’in DJ performanslarının yanı sıra; plak, cd, kaset, çizgi roman ve her türden ikinci el ve el işi tezgâhlarına garaj satışı etkinliği ile de imkân sunuluyor.

Yaklaşan festival öncesi ise Reptilians from Andromeda’dan Tolga Özbey, 90’li yılların başından bu yana Belçika punk rock sahnesinin en önemli gruplarından olan Faroutski’den Barney Blomme ile keyifli bir söyleşi yaptı.

Sözü fazla uzatmadan sizleri, cumartesi günkü festival için hazırlıklarımızı tamamlarken satırlar arasında gezineceğimiz bu keyifli punk söyleşisi ile baş başa bırakıyoruz.

Tolga Özbey: Selam Barney, bize biraz Faroutski nasıl kuruldu, nasıl tanıştınız bunlardan bahseder misin?

Barney Blomme: Öncelikle neden sorularınızı grup adına ben cevaplıyorum onu söyleyeyim çünkü bunun için kavga ettik ve zorlu olsa da ben kazandım, bu yüzden röportaj benimle olacak 😉 Biliyorsunuz, bir grup kurduk çünkü yapacak bir şeyimiz olsun istiyorduk, Rine ve ben, Johan ile Kortrijk’teki bir radyo istasyonunda buluştuk ve darkwave grubu Road Train ile başladık, 90’ların başında Fire Side’ı arkadaşımız Pete ile 5 kişilik bir rock grubu olarak kurduk. İkinci bir gitar kahramanı ve kadın vokal olarak Nathalie de vardı. Pete ve Nath Almanya’ya taşındı ve 3 kişilik grup Faroutski de böylece doğdu, adını Urge Overkill’in ‘americruiser’ından çaldık, bu 1994 yılıydı… 2002’ye kadar bu şekilde çalmaya devam ettik, sonra samanyoluyla başka bir gezegene taşındık… ta ki geçen yıl geri dönene kadar.

T.Ö. Başladığınızda Belçika sahnesi nasıldı? O zaman kim büyüktü? ‘Daha büyük’ gruplarla destek olarak mı çaldınız?

B.B. Bu 27 yıl boyunca All, Leatherface, Deus, Vice Squad, NRA, The Groovy Ghoulies, Rashit ve daha birçok tuhaf grup gibi gruplarla çaldık. Punkscene’de bir tür mazlum gibiydik (ve hâlâ öyleyiz); melodik punk’n’roll’umuz o zamanın grunge, lofi, garaj, streetpunk, hardcore’una pek uymuyordu. Bruce, Mangel, Strange Behavior gibi arkadaşlarımızla çalmayı çok severdik ve tüm gecekondu bölgelerini, küçük mekânları ve barları gezdik. O dönemlerden göz atılması gereken diğer Belçikalı gruplar, The Dirty Scums, Belgium Asociality, Void Section, The Midnight Men, Funeral Dress ve The Jesus Disease.

T.Ö. Stüdyodaki ilk kayıtlarınızı hatırlıyor musunuz? Nasıldı? Bu kaydı DIY mı dağıtmıştınız, dağıttınız mı? Yanınızda leziz şeyler getirecek misiniz?

B.B. ‘Evde kayıt işi öldürüyor… ve bunu seviyoruz!’ ile başladık ve o zamandan beri gerçek bir DIY çetesiyiz, hiçbir zaman büyük para kaygılarıyla uğraşmadık ve asla pes etmeyeceğiz, tüm bağımsız grupları doğru kalmaları için destekliyoruz ve para için yapmayın. Biliyorsunuz ki çoğunlukla çok küçük bir ücret karşılığında çalıyoruz ve bir menajerimiz yok, arka alanda buzdolabını boşaltıp yanlarında eve götürmek isteyen bu serserilerden nefret ediyoruz, bu saygısızlık demek! İlk kayıtlarımız 1995’te yayınlanan Faroutski (3 şarkı) ve Funarchy (4 şarkı) adlı 2 adet 7” plaktı ve dünyanın her yerinden diğer gruplardan 7” ile takas için kullanmıştık. İlk 7”, Leatherface adlı İngiliz punk grubundan Franky Stubbs tarafından yapıldı, onlarla çaldığımız günün ertesiydi, bunu yapmak için sadece bir pizza ve biraz bira istedi! İkinci 7”nin kapağında Rine tarafından dikilmiş bir ipek/kumaş zarfın içinden çıkıyordu tam bir koleksiyon ürünü, sadece birkaç tane kaldı ve belki onları Burgazada standında satmak için getirebiliriz. Aynı zamanda Kortrijk’te PITS bar’da personel olarak çalıştığımız günlerdi, eğer Belçika’ya gelirseniz, 32 yıl sonra hâlâ yaşıyorsa, memleketimizdeki bu kültü ziyaret etmelisiniz?

T.Ö. Bize yayın, yayınlarınız, albümleriniz, kasetleriniz ve diğerleri hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkeleri gezdiniz? Daha önce İstanbul’da çalmıştınız, bu nasıl mümkün oldu?

B.B. CD formatında 3 albüm kaydettik, 1997’de ‘Mars’, 1999’da ‘V8 powered punk’n roll’ ve 2001’de ‘Farout Chicken Ride’ yayınlandı. Belçika dışında Hollanda ve İngiltere’de çok gezdik. Ayrıca 90’larda Rashit ve Crunch ile çalmak için iki kez İstanbul’a geldik. Oğuz’un evinde kalabalık bir şekilde kaldık, sokaklarda ve Taksim meydanında serserilerle takıldık. Yıllar sonra Tolga’nın yeni grubu Reptilians From Andromeda ile temasa geçtik ve dostluk bağımızı tekrar kurarak birlikte Belçika ve İstanbul’u gezdik. Pits’de ve daha birçok yerde beraber çaldık. 2019’da Faroutski’nin İstanbul’a ilk gelişinden tam 20 yıl sonra 3 adet Reunion konseri gerçekleştirdik. İstanbul şehri ve içinde yaşayan tüm arkadaşlarımız için deliyiz! Belki bir gün gelir ve İstanbul’da yaşarız belli olmaz!

T.Ö. Yakın gelecekle ilgili bir planınız var mı?

B.B. Arkadaşımız KustomType, Faroutski için bir albüm kapağı ve logo üzerinde çalışıyor yeni tahminler, yeni şarkılar(?) anlamına geliyor… Yeni malzemelerden, kesinlikle plak olarak yayınlanacak ve 2021 bitmeden tamamlanmış olacak. ‘Kafadan Kontak Records’un tribute albümlerindeki Cramps, Dead Boyz ve New York Dolls şarkımızın içeriğine göz atın! Bunları Faroutski’nin geri dönüş alametleri olarak görebilirsiniz. Fantastik platformdaki çılgın düşünce programlarının listesi için KKR ekibini selamlıyoruz! Sıradaki bebeğimiz kesinlikle orada olmalı!

T.Ö. Kaç farklı grup ve yan projede çaldınız mı?

B.B. Johan, Road Train’e başladı, sonra Fire Side ve Faroutski,

Rine, DMH, Faroutski, Fire Side, tamamı kadınlardan oluşan punk grubu The Lovehandles, ayrıca Unwanted Tattoo ve İstanbul’dan bir çiftle birlikte yeni bir yan proje olan Family Butcher’da çaldı 😉

Barney, Ersatznoise, Road Train, Fire Side, Faroutski, Unwanted Tattoo ve Family Butcher’ı çaldı.

T.Ö. Son sözler?

B.B. Festivalde arkadaşlarımızla iyi vakit geçirmeye bakalım, gece gündüz size büyük bir eğlence getirmek için prova yapıyoruz, götümüz terliyor. Herkesi orada görmek istiyoruz! Konserden sonra da tanışmak ve konuşmak için bekliyoruz!!!

tr_TRTurkish