Warrel Dane 48 Yaşında Hayatını Kaybetti

Sanctuary ve Nevermore solisti Warrel Dane 48 yaşında Brezilyada kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Brezilya’nın UOL haber kaynağına göre, “Dane bugün (13 Aralık) erken saatlerde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.”

Solo grup üyesi Johnny Moraes UOL’a şunları söylüyor:

Gece olay gerçekleştiğinde albüm kaydını yaptığı dairedeydi. Kalp masajı yaptım ve SAMU’yu (Brazillian Ambulance) aradık. Çok hızlı geldiler ancak geldiklerinde hayatını kaybetmişti.

Moraes şöyle devam ediyor: Şeker hastalığı ve alkolizm ile ilgili sorunları nedeniyle zaten sağlığı çok zayıftı, birçok sağlık sorunu ile karşı karşıyaydı… Kayıtlar neredeyse bitmiş ve vokal kaydına başlamıştık.

Dane, doksanlar ve 2000’lerde belki de en çok Nevermore ile bilinmekteydi. Grubu Jeff Loomis, Jim Sheppard ve Mark Arrington’la birlikte 1992 yılında kurmuştu. Dane’in geniş ses aralığı ve vokal tekniği onu kısa sürede metal çevrelerinin en sevilen vokalistlerinden biri yaptı.

1985 yılında kurduğu ve metal dinleyicisinin kalbinde yeri farklı olan Sanctuary ile de çalışmalarını sürdürdü. Özellikle çıkış albümü “Refuge Denied” ve sonrasında “Into the Mirror Black” doksanların hemen başında büyük ses getiren önemli metal albümlerinden oldu. 2014’de yayımlanan albüm “The Year the Sun Died” ise çok uzun yıllar sonra Sanctuary’nin dönüşü niteliğindeydi.

Aynı zamanda ilk solo albümü “Praises to the War Machine” 2008’de piyasaya çıktı. Ölümünden önce Sao Paulo’da kinci solo albümü “Shadow Work” üzerinde çalışmaktaydı.

Warrel Dane’in yokluğu metal dünyasında elbet büyük bir boşluk yaratacaktır. Onu şarkılarıyla anmayı sürdüreceğiz.

tr_TRTurkish