Volta Foto: Burkina Faso’da yaşamı belgeleyen bir fotoğraf stüdyosu

Bir dönem profesyonel bir fotoğrafçının çıraklığını yaptıktan ve Rolleiflex çift lensli kamera kullanmanın ve baskı işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra Sanl Sory, 1960 yılında kendi fotoğraf stüdyosunu açtı. Sadece birkaç ay sonra Burkina Faso olarak adı değişen ülkesi Volta, Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştı. Burkina Faso’nun kültürel başkenti Bobo-Dioulasso’da bulunan Sory’nin VOLTA FOTOĞRAF adlı stüdyosu kısa süre sonra şehirdeki en iyi fotoğraf stüdyosu olarak tanındı. Sory’nin stüdyo portreleri, bağımsızlığı izleyen yirmi yıl boyunca gençlik kültürünü belgeleyen bir yer oldu.

Fotoğraflar, Fula, Malian ve Voltaik gençleri ve genç yetişkinleri, Gana ve Benin’den sanatçılar tarafından boyanmış fonların önünde gösteriyor. Gelenek ve modernite arasında geçişkenlik yaşayan baz gençler en sevdikleri müzik ikonları gibi giyinirken, diğerleri de Air Afrique uçuş çantaları, radyolar, telefonlar, lambalar, plak çalarlar ve motosikletlerden oluşan moda objelerle kendilerini gösteriyor.

Otuz yılı aşkın bir süredir Sory, hızla değişen bir ülkede günlük yaşamdan kaçışını belgeleyen kapsamlı bir çalışma yarattı. Bazı açılardan görüntüler topraksız bir devletin zorluklarını ve melankolisini ortaya çıkarırken aynı zamanda post-sömürge döneminde doğan yeni bir gelecek heyecanını da gözler önüne seriyor. Fotoğraf makinesini belgesel ve estetik amaçlarla kullanan Sory’nin fotoğrafları, fotoğrafın sosyal ve kültürel değişimlerdeki rolünü bir kez daha kanıtlıyor.

juxtapoz.com

tr_TRTurkish