Villagers of Ioannina City ile Yanya’dan İstanbul’a Kozmik Yolculuk

Boğaç Gökmen

Mevsim normallerinin üzerinde, lodos hakimiyetinde bir 8 Aralık akşamı. Beşiktaş Akmazçeşme Sokak’taki ufak meydanda, IF performans merkezinin güncellenmiş, yüksek tavanlı, genişletilmiş versiyonunu dolduracak olanlar az sonra gerçekleşecek özel rock n’ roll sunumu öncesi sohbeti koyulaştırıyor.

Rock ve metal müzik tutkunu yürekleri bu koordinatlara çeken ise Yunan komşularımız Villagers of Ioannina City. Daha önceden konuya hâkim olanlar kadar grubu ufak tefek dinlemelerle mercek altına alıp ayağına gelen bu fırsatı kaçırmak istemeyenler de mevcut.

Kuzey batı Yunanistan’ın Epirus bölgesinin Yanya şehrinin gençleri Villagers of Ioannina City, rock ve metal evreninin birçok farklı katmanına dokunup, olabildiğince kendi renklerini ve atmosferini katan bir ekip. Bağrı yanık, ifade gücü yüksek şarkılarını ise bol kepçe servis etmeyi ihmal etmiyorlar. Envaiçeşit yöresel lezzet eşliğinde üstelik.

İncir rakısı yanına kabak çiçeği dolması, metal müziğin progresif tonları, gün batımında var oluşun sırları… Galaktik bir yolculuk esnasında rock n’ roll’un yöresel kıvamlı tadları.

70’lerden kalma bir Gibson Les Paul gitarın yanına tulum, klarnet ve kaval alır mıydınız? Öyle ki klarnet Epirus bölgesi yerel müziklerinde çoklukla başrolde. Egenin karşı kıyısı, Trakya’nın batısı, ortak sesler, kültürler klişesi en lezzetli şekliyle damakta tadını bırakırken, Yanya civarından yolu İstanbul’a uzanan ekibin stoner ve saykodelik işçiliği kendilerine özgü bir filtreden ulaşıyor kulaklara.

Şarkıcı-gitarist Alex Karametis zaman zaman The Clash efsanesi Joe Strummer’a bürünen silüeti, vücut dili ve güçlü vokalleriyle ince ince yönetiyor bu gezegenden ayrılıp uzayın derinliklerine uzanan kozmik yolculuğu. Grubun müzikal yapısı için büyük önem arz eden klarnet, tulum ve kaval gibi nefeslilerde hünerini sergileyen Konstantis Pistiolis heyecanını da katıyor bu performansa. Bas gitarist Akis Zois, sessiz ve derinden, uzun düz saçlarının perdesi ardından bakışlar atarken sağlam bir yürüyüş için gerekli temeli kuruyor. Sol köşedeki yüksek platformdan ekibe aksak, dokuz sekizlik ritimler sağlayan davulcu Aris Giannopoulos ve hemen led ekranın dibinde gecenin motiflerini kilim gibi dokuyan klavyenin başında Achilleas Radis sahneden evrenin derinliklerine bir kara deliğin kapılarını aralıyor.

Uzun akor geçişleri şaman davulları, yükselen haykırışlar, geleneksel Trakya, Ege ezgileri, içgüdüsel titreşimler, nihayetinde ise ayine dönüşen bir toplantı. Hard rock’ın ciğerine dalış yapan özgünlüğün sınırsız cazibesi.

Tüm yaşananların toplamında seyirciden hak ettiği alkışı ziyedesiyle alıyor Villagers of Ioannina City. Şarkıcı-gitarist Alex Karametis’in şarkı aralarında sürekli altını “süper” ifadesiyle çizdiği gibi oluşan atmosferden de memnuniyetini dile getiriyorlar. Çıkışta sıkı bir kokoreç ziyafeti çekmeyi ihmal etmeyen ekip, bu damaklarında iz bırakması muhtemel lezzet ve seyircinin coşkusu hesaba katıldığında arayı açmadan rotalarını yeniden İstanbul semalarına çevireceklerdir, neden olmasın.

What's your reaction?

tr_TRTurkish