Ustalara Saygı: Yeni The Who Albümü Yayında

 

Rock sahnesinin temel taşlarından İngiliz topluluk The Who, 13 yıl aradan sonra yayınladığı yeni albümüyle geri döndü.

Roger Daltrey ve Pete Townshend’in, geçen bahar ve yaz aylarında Londra ile Los Angeles arasında mekik dokuyarak kaydettikleri albümde davulcu Zak Starkey ve bas gitarist Pino Palladino ikiliye eşlik ediyor. Ayrıca, albümün kayıt sürecine, Pete’in küçük kardeşi Simon Townshend, Benmont Tench, Carla Azar, Joey Waronker ve Gordon Giltrap gibi müzisyenler de katkıda bulunmuş.

11 şarkının yer aldığı ve WHO isimli albümün prodüktörlük görevi ise Townshend’in yanı sıra D. Sardy ve Dave Eringa arasında paylaşılmış.

Dile kolay, 1965 tarihli “The Who Sings My Generation” albümüyle birlikte kitlelerin sözcüsü toplulukların başında yer alan ve o günden bu yana nesilleri etkilemeyi sürdüren, art arda 1969 tarihli Tommy, 1971 Who’s Next ve 1973’de yayımlanan “Quadrophenia” albümleriyle efsaneleşen topluluk, en son 2006’nın son çeyreğinde yayımladığı “Endless Wire” albümüyle dinleyiciye selam çakmıştı.

Yeni albüm, 2019’un son demlerinde 70’li yıllardan kucağımıza bırakılan bir fotoğraf albümü misali, grubun yıldızlaştığı dönemin atmosferini yansıtıyor. 70’li yaşlarının ortalarındaki iki usta müzisyenin özenli işçiliği, yıllara meydan okurcasına ve iş birliği yaptıkları isimlerle yakaladıkları dinamizmle bir araya geldiğinde temposundan, aktardığı lezzete kadar The Who aksanını yansıtan bir albüm olarak çıkıyor karşımıza.

Kariyerlerinde yarım yüzyılı deviren Daltrey ve Townshend, rock evreninin parlak çağının renklerini mahir dokunuşlarla albümün detaylarına uygularken hâlâ yeni fikirleri ve ileriye yönelik söylemleri olduğunun da altını çiziyor.

Bugüne kadar, “Ball & Chain”, “All This Music Must Fade” ve “I Don’t Wanna Get Wise” isimli şarkılara kulak verdiğimiz yeni The Who albümü Interscope etiketiyle tüm dijital platformlarda dinleyiciyi beklerken albümün LP sürümü de sırada.

Kapak Fotoğrafı: Rick Guest

What's your reaction?

tr_TRTurkish