Usta Caz Saksafoncusu David Sanborn Yaşamını Yitirdi

Stevie Wonder, David Bowie ve daha pek çok ismin şarkılarında imzası bulunan usta caz saksafoncusu David Sanborn 12 Mayıs Pazar günü hayatını kaybetti. Sanborn 78 yaşındaydı.

Müzisyenin sosyal medya sayfasında yayınlanan bir mesaj haberi doğruladı ve Sanborn’un son birkaç yıldır prostat kanseriyle mücadele ettiğini belirtti.

“Bay Sanborn 2018’den bu yana prostat kanseriyle mücadele ediyordu, ancak yakın zamana kadar normal konser programını sürdürebilmişti. Hatta 2025 yılına kadar planlanmış konserleri bile vardı” denildi. “David Sanborn çağdaş pop ve caz müziğinde ufuk açıcı bir figürdü. Onun ‘Rock’n Roll’a saksafonu geri getirdiği’ söylenir.”

Solo sanatçı olarak Sanborn, caz, pop ve R&B’nin bir karışımını kendi alametifarikası haline getirdi. Kariyeri boyunca, dokuzu altın ya da platin olmak üzere iki düzineden fazla albüm yayımladı ve altı Grammy kazandı. St. Louis yakınlarında büyüyen Sanborn’un üç yaşındayken teşhisi konulan çocuk felcini atlatması bir mucizeydi. Sanborn 2008’de JazzTimes’a “Ben diğer çocuklar gibi değildim” demiş ve eklemişti, “Benim mantram, ‘Hey, çocuklar, bekleyin’ idi. Yatakta çok yatar, hayal gücümün tiyatrosu olan radyoyu dinlerdim.”

Resmi biyografisine göre saksafon çalmak iyileşmesinin önemli bir parçasıydı ve ergenlik çağına geldiğinde Albert King ve Little Milton gibi blues efsaneleriyle birlikte çalıyordu. İlk solo albümü Taking Off’u 1975 yılında, 30 yaşına bastığında yayınladı.

Sanborn kariyeri boyunca hem stüdyoda hem de sahnede rock’ın en ikonik figürlerinden bazılarıyla birlikte çaldı. En önemlisi, Wonder ile turneye çıktı ve onun 1972 tarihli Talking Book albümünde çaldı. Ayrıca Bowie’nin klasiği “Young Americans”ta da çaldı ve merhum yıldızla turneye çıktı.

Ancak bu, Sanborn’un göz kamaştırıcı kariyerindeki buzdağının sadece görünen kısmı. Hayatı boyunca B.B. King, Paul Simon, Cat Stevens, Bruce Springsteen, Elton John, Chaka Khan, Ron Carter, George Benson, Kenny Loggins, The Eagles, Aretha Franklin, Billy Joel, Roger Water, Eric Clapton, Mick Jagger ve daha birçok müzisyenle kayıtlar yaptı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Billboard.com

Rollingstone.com

tr_TRTurkish