Usta Aktör Sidney Poitier Yaşamını Yitirdi

En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazanan ilk siyahi erkek oyuncu olarak tarihe geçerek çığır açan Sidney Poitier, 94 yaşında öldü.

Poitier’in ölüm haberi Cuma günü Bahama Dışişleri Bakanı tarafından açıklandı.

Yoksul bir Bahamalı domates çiftçisinin çocuğu olan Poitier, annesi 1927’de Miami’ye yaptığı bir seyahat sırasında beklenmedik bir şekilde doğum yapınca burada doğdu. Bahamalar’daki küçük Cat Island köyünde büyüdü ve ilk kez 11 yaşında babası aileyi Nassau’ya taşıdığında bir film izledi. O andan itibaren oyuncu olmak istedi.

Poitier ilk Oscar adaylığını 1958’de Tony Curtis’in canlandırdığı beyaz bir adama zincirlenmiş kaçak bir mahkumu canlandırdığı “The Defiant Ones” filmiyle kazandı. İlk kez bir siyah adam En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi ve bu rol Poitier’e BAFTA ödülü kazandırdı.

1964’te Poitier, Akademi Ödülleri’nde renk bariyerini paramparça etti ve 1963 tarihli “Lillies of the Field” ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı. 1967’de, “In the Heat of the Night” ve “Guess Who’s Coming to Dinner” filmleriyle adını en büyük film yıldızları arasına yazdıran Poitier, ilk yönetmenlik denemesini 1972 yapımı “Buck and the Preacher” ile yaparken, kendisi Buck’ı oynarken, eski arkadaşı Harry Belafonte Preacher’ı oynadı.

70’li yıllarda 1975 tarihli gerilim “The Wilby Conspiracy”, “A Warm December (1973)”, “Uptown Saturday Night (1974)”, “Let’s Do It Again (1975)” ve “A Piece of the Action (1977)” filmleriyle kariyerini sürdürdü.  1980’lerde yönetmenliğe devam edip oyunculuktan geri adım atmaya başlasa da her ikisi de 1988 tarihli “Shoot to Kill”de Tom Berenger ve “Little Nikita”da River Phoenix’le birlikte rol almak için kamera önüne geçti.

1990’larda ise televizyon filmi “Separate But Equal”da Thurgood Marshall’ı oynadığı ve “Mandela and de Klerk”te Nelson Mandela’yı oynadığı rollerle iki Emmy adaylığı aldı. 2001 yılında yaşam boyu başarı için Onursal Akademi Ödülü aldı.

consequence.net

tr_TRTurkish