Ünlü Kadın Denizciler 2 “Naomi James”

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz’in efsanevi yolculuğunun üzerinden daha iki ay bile geçmemişti ki, Naomi James, tek başına dünya seyahatine çıkacak bir sonraki kadın olma yolundaki macerasına başladı.

Yeni Zelanda yerlisi olan Naomi James Clipper Rotası veya Cape Horn Rotası olarak adlandırılan güzergâhı seçti. Clipper Rotası, denizciler için dünyanın en hızlı dolaşım hizmetini sunsa da aynı zamana dünyanın en tehlikeli ve zorlu yollarından biri olmakla da biliniyor.

Naomi James’in 16 metrelik Express Crusader’inin dünyayı dolaşması sadece 272 gün sürdü. Böylece Sir Francis Chichester’a ait rekoru iki gün geliştirmiş oldu.

James, tehlikeli rüzgârlar ve sert koşullar nedeniyle birçok zorlukla karşı karşıya kaldı: Bir yerde direği kırdı, fırtınada devrildi ve bu arada haftalarca telsiz iletişimi kesildi.

Naomi James’in bir çiftlikte büyüdüğünü, yüzmeyi 23 yaşında öğrendiğini ve hayatının macerasına atılmadan önce sadece altı haftalık bir yelken deneyimi olduğunu düşününce, onun dünya etrafındaki seyahatinin ne kadar etkileyici olduğunu daha net görebiliriz.

famous women sailors

Fotoğraf: Washington Üniversitesi

tr_TRTurkish