UNICEF Yılın Fotoğrafı Ödülünün sahibi Moria’daki yangından kaçan çocuklar fotoğrafının oldu

UNICEF Yılın Fotoğrafı Ödülü, Moria mülteci kampındaki yangından kaçan çocukları belgelediği fotoğrafıyla Angelos Tzortzinis’in oldu. Tören çevrimiçi olarak gerçekleşti.

UNICEF Bilder des Jahres 2020 1. Platz

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) çocuk fotoğrafları her yıl dünyanın başka bir köşesinden zor koşullarda yaşayan çocuklar dikkat çekiyor. Bu yıl da Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampında meydana gelen yangından kaçan çocukların fotoğrafı “UNICEF Yılın Fotoğrafı” olarak seçildi. Serbest foto-muhabir olarak çalışan ve daha önce de ödüller kazanan Yunan fotoğrafçı Angelos Tzortzinis de bu yangından kaçan çocukların fotoğraflarını çekmişti.

UNICEF de açıklamasında fotoğraf yarışmasına dünyanın dört bir yanından tanınmış pek çok fotoğrafçının binin üzerinde fotoğrafla katıldığına dikkat çekti. Açıklamada, gönderilen fotoğrafların savaş koşullarına maruz kalan, mülteci durumuna düşen ve fakirlikle boğuşan çocukların yaşadığı koşulları ve sahip olukları dayanıklılığı gözler önüne serdiği belirtildi.

İkincilik ödülü Hindistan’a, üçüncülük ödülü de Brezilya’ya gitti

Bu yılın ikincilik ödülünü Hindistan’ın Jharkhand eyaletinde bulunan kömür madenindeki iki çocuğu çektiği fotoğrafıyla Hint fotoğrafçı Supratim Bhattacharjee kazandı.

UNICEF Bilder des Jahres 2020 2. Platz

Üçüncülük ödülü ise Rio de Janeiro’nun çok fakir bir mahallesindeki bale öğrencilerini çeken Alman fotoğrafçı Evgeny Makarov’a verildi.

UNICEF Bilder des Jahres 2020 3. Platz

epd / AI, HS

©Deutsche Welle Türkçe

What's your reaction?

tr_TRTurkish