UNESCO, Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine Rebetiko’yu da Ekledi

UNESCO, bu yılki yıllık toplantısında, 20. yüzyılın başlarında Yunanistan’ın yoksul kent toplulukları arasında ortaya çıkan bir müzik türü olan Rebetiko’yu kültür mirası olarak tanıdı.

Genellikle “Yunan mavisi” olarak anılan Rebetiko, UNESCO’nun, 4-19 Aralık 2017 tarihleri arasında Kore’nin Jeju kentinde düzenlenen yıllık toplantısında Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer aldı.

Organizasyonun duyurusuna göre Rebetiko’nun seçilme sebebi şöyle; ” Belirli bir yaşam biçiminin görenekleri, uygulamaları ve geleneklerine yapılan değerli referanslar, ancak her şeyden önce uygulanmada,  güçlü bir sembolik, ideolojik ve sanatsal karaktere sahip canlı bir müzik geleneği olması.”

UNESCO, Rebetiko’nun “dinamik karakteri” ni ve gelişimini “Yunanlıların ortak bellek ve kimliğine yönelik güçlü bir referans noktası” olarak gördüğünü belirtti.

Rebetiko’nun müzikleri ve sözleri, 20. yüzyılın başında Yunanistan’daki marjinalleştirilmiş işçi sınıfı ve mültecilerin özlemlerini ve ahlak kurallarını dile getirdi. Zamanla ve yetenekli yazar ve sanatçıların yardımıyla, ülke insanının baskın bir ifadesi haline geldi.

ekathimerini.com

tr_TRTurkish