Uluslararası Gypsy-Hop Topluluğu Hét Hat Club Eklektik Bir Folk Albümüyle Huzurlarınızda: “Wibble Wabble” Yayında

Uluslararası punk ve folk müziği tutkunu müzisyenlerinin Budapeşte yeraltı sahnesinde bir araya gelmesiyle temelleri atılan Hét Hat Club, yeni albümü “Wibble Wabble” ile huzurlarınızda.

Yeni albüm “Wibble Wabble” için “Amaç, eski balkan-karpat müziğini psychedelic festival sahnelerine uyacak şekilde yeniden çalışmak ve birleştirmekti” diyen grup “WibbleWabble, Macar halk müziği deneyimine daha derin bir şekilde odaklanıyor” diye ekliyor.

Grubun soundu, modern Macar Karpat-Balkan halk şarkılarına geri dönmek için favori ritim ve stil unsurlarını bir araya getiriyor. Solistleri Kjartan ingilizce, macarca, romence, ispanyolca, türkçe, romani dillerinde orijinal ve geleneksel şarkılar söylerken, müzik tarzları Gyp-Hop, Maneleton, Turbo folk jazz lautareasca olarak adlandırılıyor.

Budapeşte merkezli uluslararası bir gezici grup olan Hét Hat Club, 80’ler ve 90’ların Balkan, Roman, Çingene, Türk ve Transilvanya halk müziklerinin yanı sıra Caz, Hip Hop ve Latin kültürünün seslerine derinlemesine iniyor. Son 5 yıldır aktif olan grup, tesadüfen Budapeşte’de tanışan ve ortak müzik ve seyahat tutkuları nedeniyle bu projeyi sürdürmeye karar veren, seyahat eden sokak müzisyenlerinden oluşuyor.

“WibbleWabble, yakında size nasıl yapılacağını gösterecek bir müzik videomuz olacak bir danstır” diyen grup yeni albüm hakkında şu detaylara değiniyor:

Geleneksel müziğe yeni tarz, duygu ve sözler katmaya çalışıyoruz. Bu albüm, İngilizce ve Macarca yeni şarkı sözü yazımına odaklandı. Çeviriler, bazıları aynı konuyu araştırıyor ve diğerleri şarkı sözlerini yeniden keşfediyor. Buradaki amaç, zorlama hissi uyandırmayan, doğal olarak geleneksel folkloru modern festival sahnesine taşıyan bir füzyon yapmaktır. Rap, hip hop, latin, Afrika, orta doğu ritimleri ile deneyler yapıyoruz. Caz/neo soul akorları. Canlı performansçılar olarak sahnede stüdyodan çok daha fazla deneyime sahibiz. Bu albümle, canlı hissi korurken stüdyo kalitesine odaklanmaya çalıştık.”

tr_TRTurkish