Ulaşım Çilesinde İstanbul’un Dünyadaki Rakipleri

Bazılarına göre mesai saatinin bitimi, eve gitmek, sevdiklerine kavuşmak ve televizyonun karşısında günün yorgunluğunu atmak için bir başlangıç olabilir ama çoğunluk için, aşırı stresli bir sürecin ilk adımı, itilip kakılmak ya da otobüsü ve treni boşken yakalayabilmek anlamı taşıyor.

Trafik ve tıka basa dolu otobüs ve trenler sadece İstanbulluların sorunu değil. Dünyada İstanbulluların yaşadığı eziyeti yaşayan pek çok insan var.

İşte dünyanın en çileli yolculukları:

Kuzey Hindistan’daki Khurja’da öğrencilerin yolculukları otobüsün içine bile giremeyecek kadar dertlidir.

Uttar Pradesh kuzey Hint eyaletinde bulunan Khurja köyü sık sık hem yolcu otobüsleri üzerine kazık taşıt ve öğrencilere görür.

Bangladeş’te, insan nüfusu ile ülkenin ulaşım sistemi arasında büyük fark var. 2019 yılında hükümet, başkent Dakka’da hızlı bir transit sistem inşa etmek için düğmeye basmayı planlıyor.

Bangladeş'te, insanlar ülkenin altyapısını genişletmek daha zengin hızlı alıyorsanız. Dakka, başkent, hükümet 2019 yılında hızlı bir ulaşım sistemi üzerinde inşaat başlamayı planlıyor.

Gün boyu ağır trafik koşulları altındayken, geceleri Bogota’nın Transmilenio otobüs sistemi nadiren kullanılır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma Bogota’nın en güvensiz toplu taşıma sistemine sahip olduğunu gösterdi.

Ağır gündüzleri insan ticareti mağduru iken, Bogota'nın Transmilenio otobüs sistemi nadiren geceleri kullanılır. Son zamanlarda, başkent 15 diğer başkentlerde ve New York dışında en güvensiz toplu taşıma sistemine sahip karar verildi.

Venezuela’da Caracas Metrosu, her gün taşıdığı 1.3 milyon insanla Latin Amerika’nın dördüncü büyük raylı sistemi.

Caracas Metro, Venezuela, 1,3 milyon kişinin günlük trenler yatılı ile Latin Amerika'daki dördüncü büyük demiryolu hattıdır.

Clapham Junction, Londra. Hazırlanan bir rapora göre, Londra’nın dünyaca ünlü metrosunun aksine üst demiryolu sistemi, yoğun saatlerde kapasitesini sürekli aşıyor.

Clapham Junction, Londra. Dünyaca ünlü tüp hizmeti aksine, kentin üstü demiryolu düzenli tek raporuna göre, pik saatlerde en az% 40 oranında maksimum kapasitesini aşıyor.

Ve ayrıca,  yoğun saatlerde yolcu akını Londra yeraltı sistemini de mahcup edebilir. Metronun yılda 1.2 milyon yolcuya hizmet verebilmesine rağmen.

Yine de, yoğun saatlerde yolcu hacmi çok Londra'nın yeraltı sistemini bastıran olabilir. Tüp yılda tahminen 1,2 milyar yolcu hizmet vermektedir.

Güney Amerika’nın en kalabalık şehri Sao Paulo’da 1.5 milyondan fazla insan her gün metro kullanıyor. Aşağıdaki fotoğrafta görülen Se Metro istasyonu şehrin en kalabalık istasyonlarından biri.

Sao Paulo, Güney Amerika'nın en büyük kenti, 1,5 milyondan fazla insan her gün trenler kullanın. Aşağıdaki resimde Se Metro istasyonu, şehrin en işlek biridir.

20 milyonluk nüfusuna rağmen, Sao Paulo’nun yeraltında sadece 45 millik bir metro yolu var.

20 milyon nüfuslu olmasına rağmen, Sao Paulo'nun metropol yeraltı parça sadece 45 mil vardır.

Doğu Japonya Demiryolu şirketinin Ikebukuro istasyonu,  dünyanın en büyük demiyolu operatörüdür. Trenlerdeki trafiği düzenlemek için yolcuları trenlerin içine itecek görevlilere ihtiyaç vardır.

Ikebukuro İstasyonu Doğu Japonya Demiryolu Şirketi, dünyanın en büyük demiryolu operatörü parçasıdır. Istasyon devriye görevlileri fiziksel trafiği karşılamak için trenlere üzerine biniciler itmek gerekir.

Pekin’in yoğun saatlerinde sıklıkla koridorlarda uzun tren kuyrukları oluşuyor.

Pekin'de Bitirim sık paketlenmiş koridorları ve trenler kurulu uzun çizgiler vardır. 2008 yılında, ayak trafiği Olimpiyat Oyunları için hazırlık bile kötüydü.

Korkunç trafik sıkışıklığında, 9 millik yolculuğu 3 saatte gitmemek için bu kalabalığa katlanmak gerekiyor.

Bu korkunç bir trafik sıkışıklığı neden ve üç saat zaman sadece dokuz mil yolculuk için sabırsızlanıyorum.

New York’un Merkez Terminali her gün ortalama 750 bin kişinin gelip geçtiği bir yer.

Grand Central Terminali kabaca 750.000 kişi New York'ta tek işlek istasyon yapım, her gün geçmesine görür.

Pekin’de yoğun saatte bir metronun hali. Kadının yüzü zaten her şeyi söylüyor.

Pekin Riders Bitirim metro arabanın içine kalabalık. Kadının yüzü zaten her şeyi söylüyor: Biz buradan yürüyeceğiz.

tr_TRTurkish