Üç Dakikada Dünyadaki Şehirleşme Hareketleri

İnsanlık çok uzun bir zamandan beri şehirler inşa ediyor. Eski sandığımız yerler bile – Kudüs, Atina, Cusco – kentleşmenin tüm zaman çizelgesinin parçası olarak bakıldığında oldukça yenidir

Şimdi üç dakikalık yeni bir video sayesinde tarihteki her şehrin düşüş ve yükselişini izleyebiliyoruz. MÖ 3700’den MS 2000’e kadar kentsel yerleşimi belgeleyen haritaların kodlanan verileri Yale’den araştırmacılar tarafından dijitalleştirilerek yayınlandı. Veri meraklısı Max Galka ise Metrocosm için bir görselleştirme yaptı.

Galka’nın videosu, tüm şehirlerin tarihi çizelge olarak gösterirken,  bereketli hilal içindeki Sümer Uygarlığıyla başlıyor. Daha sonra, Babil, Konstantinopolis, Mexico City ve yıllar geçtikçe tarihin önemli kilometre taşları olan dünyanın diğer şehirleşme alanları boyunca ilerliyor. Giza piramidinin inşaatı, Truva Savaşı, Aztek uygarlığının yükselişi ve Avustralya’nın devletleşmesinin oluşumu gibi önemli olayları da içeriyor. Son 14 saniyede ise ABD kolonilerinin tümünün şehirleşmesi var.

Dana Varinsky, Techinsider

tr_TRTurkish